Lato bez cukru? Jak ograniczyć słodkości na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 17:45
Cukier jest jedynym smakiem, który każdy człowiek zna prawie od urodzenia. Uwielbiamy go w przeróżnych postaciach. Ciasteczko do kawy, lody na ochłodę, tort na urodziny. Każda okazja jest dobra, by sięgnąć po coś słodkiego. Słodkie pokusy czekają wszędzie, zwłaszcza na wakacjach.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio / shutterstock
shutterstock łąka koniczyna 1200.jpg
"Dzika kuchnia" na talerzu - poszalej z naturą

Nie musimy rezygnować z cukru od razu, wystarczy metoda małych kroków. - Znaczna część osób spożywa cukier z różnych źródeł i przychodzi moment refleksji, że tego cukru może jest za dużo. Wtedy klasycznie i stereotypowo zaczynamy rezygnować ze słodzenia kawy czy herbaty - mówi Łukasz Sieńczewski konsultant dietetyczny. - Ograniczać cukier warto małymi krokami, zwłaszcza, gdy od dawna jest obecny w naszej diecie.​


Posłuchaj
16:21 Czwórka/Dajesz Radę- cukier 07.07.2021.mp3 Łukasz Sieńczewski radzi jak ograniczać cukier na wakacjach (Dajesz Radę/Czwórka)

Jak mówi specjalista każdy z nas ma próg słodkości, a im więcej cukru spożywamy, im więcej słodkich rzeczy jest w naszej diecie, tym jest on wyższy. Chcąc ograniczyć cukier dobrze sobie ustalić plan i terminy, oraz określić od kiedy zaczynamy. - Na przykład rozpocząć od przysłowiowego poniedziałku, i w każdym tygodniu słodzić mniej - radzi gość audycji. - Gdy słodzimy cztery łyżeczki możemy przejść na trzy, w następnym tygodniu na dwie, a w kolejnym tygodniu na jedną. Nagle zorientujemy się, że nie było to tak naprawdę trudne, a gorzka kawa i herbata jak najbardziej nam smakuje. Wtedy ten proces nie będzie tak skomplikowany i bolesny, jakby się mogło wydawać. 


warzywa 1200.jpg
Żywność ekologiczna. Jak rozpoznać oryginalne produkty?

Posłuchaj także:

Warto zdać sobie sprawę, że cukier również zawarty jest w różnych produktach i to wcale z pozoru nie słodkich. Dodawany jest dla podniesienia smaku np. ketchupu, czy musztardy. - Cukier często można też spotkać w produktach określanych jako fit, czyli produktach przeznaczonych dla sportowców i osób, które chcą się odchudzać - tłumaczy rozmówca Marty Hoppe. - Opis na opakowaniu brzmi ładnie, ale w środku jest cukier postaci jaki znamy z cukiernicy, lub słodzików. Słody zawarte są m.in. w napojach energetycznych, wodach smakowych, czy jogurtach smakowych. Niektóre batony proteinowe obok białka zawierają cukier, możemy go również znaleźć w części owoców suszonych.

Posłuchaj także:

Jeśli w ciągu roku ograniczamy cukier, to na czas urlopu możemy jednak trochę odpocząć od diety i restrykcji. - Jest to czas odpoczynku, możemy dać sobie trochę przyjemności i włączyć słodkie produkty do wakacyjnego menu, ale z głową - radzi Łukasz Sieńczewski. - Nie musimy ze wszystkiego rezygnować, jednak powinniśmy zachować umiar. Gofra zjedzmy nie codziennie, tylko raz na dwa dni i nie z bitą śmietaną, a z owocami. Gdy zamawiamy rybę nad morzem, to zamawiajmy mniej frytek, a więcej warzyw. Zaś wybierając lody, zamiast klasycznych śmietankowych, wybierzmy sorbet owocowy. Natomiast wieczorem, po całodziennym leżeniu na plaży, podejmijmy aktywność fizyczną, żeby spalić nieco kalorii.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Łukasz Sieńczewski (konsultant dietetyczny Supermenu by Anna Lewandowska)

Data emisji: 07.07.2021

Godzina emisji: 14.08

aw/pj

 

Czytaj także

100 lat temu cukier krzepił? Reklama w służbie cukru

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 11:03
Dziś cukier nie ma zbyt dobrej opinii wśród dietetyków, staramy się minimalizować jego spożycie. Zupełnie inne były cele w dwudziestoleciu międzywojennym, wtedy "cukier krzepił", jak przekonywał Melchior Wańkowicz, nie tylko autor tego hasła, ale też współautor planu kampanii mającej na celu zwiększenie spożycia cukru. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń