Mamy więcej sił, gdy jest chłodno

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 13:32
Szybki wrześniowy spadek temperatury powietrza trochę nas zaskoczył. Niektórzy z nas już tęsknią za upałami lata, ale są też tacy, którzy odetchnęli z ulgą, bo mają wreszcie siły i chęć na aktywność fizyczną. 
Gdy temperatury robią się coraz niższe, zyskujemy nieco więcej siły, ponieważ kiedy jest bardzo gorąco, czujemy się wyczerpani.
Gdy temperatury robią się coraz niższe, zyskujemy nieco więcej siły, ponieważ kiedy jest bardzo gorąco, czujemy się wyczerpani. Foto: shutterstock.com/Monkey Business Images

Długotrwałe upały nie wpływają pozytywnie na nasz organizm, a ich negatywne skutki odczuł chyba już każdy z nas. Wysokie temperatury bardzo nas osłabiają, a gdy spadają zyskujemy więcej energii. 

Lato ma wiele plusów wśród nich wymieniane są długie wieczory, lekkie ubrania, urlopy, posiłki na świeżym powietrzu. Ma jednak też swoją mroczną stronę, jak towarzyszące nam uczycie męczenia. - Nasz organizm korzysta z mechanizmów behawioralnych, są to nasze podświadome zachowania, które skłaniają nas np. by unikać słońca - wyjaśnia Natalia Niedziela, członkini międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. - Wchodzimy do domu, chowamy się, zdejmujemy ubrania, by ciepło oddawać. Czujemy, że najchętniej to byśmy położyli się w wannie i nic nie jedli cały dzień - dodaje. 

Jedzenie czy jakakolwiek aktywność fizyczna to czynności podczas których wytwarzamy dodatkową energię. Podczas upałów jest nam ona niepotrzebna, nie mamy ochoty na jej wykorzystanie. 

Osłabienie, które zniechęca nas do wysiłku fizycznego chroni nasz organizm przed dodatkowym podwyższeniem temperatury krwi i oszczędza cenne mikroelementy. - Musimy pamiętać, że nasz organizm oddaje ciepło na wiele sposobów. Jeśli nie jest w stanie tego robić, to dochodzi do przegrzania organizmu, do kumulacji energii w nas- tłumaczy ekspertka. - Zbyt wysoka temperatura potrafi zakłócić prace organizmu, wpływa negatywnie na układ pokarmowy, oddechowy i krwionośny - dodaje. 


Posłuchaj
03:15 czwórka stacja nauka 13.09.2022.mp3 Chłodniejsze temperatury sprzyjają aktywności fizycznej (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Organizm potrafi się przed upałem bronić sam, do pewnego stopnia. Uruchamia wtedy szereg tzw. reakcji termoregulacyjnych, które mają zapobiec przegrzaniu - np. jest to zmęczenie lub senność, które sprawią że nie będziemy forsowali naszego ciała. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 12.39

pj

Czytaj także

Sahara. Jak stała się pustynią?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 16:40
Według naukowców jeszcze kilka tysięcy lat temu na terenach, gdzie leży największa pustynia na świecie, Sahara, znajdowały się pola, rzeki i jeziora. Głęboko pod piaskami pustyni znajdują się na to dowody. Jak to się stało, że żyzne gleby zamieniły się w piasek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest choroba wysokościowa i jak się przed nią ustrzec?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 14:12
Nadchodząca jesień to doskonały moment, by wybrać się w góry. Wybierając wysokie szczyty, warto stopniowo przygotowywać do nich organizm, by ustrzec się ostrej choroby górskiej czy choroby wysokościowej. 
rozwiń zwiń