Jak przewidywać pogodę? Patrz w chmury

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:46
Pogoda w Polsce jest zmienna i nieprzewidywalna. Praca meteorologa w naszych warunkach klimatycznych jest nieco skomplikowana, wymaga wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej. A czy możemy przewidywać ją sami?
Przewidując pogodę warto patrzeć w chmury
Przewidując pogodę warto patrzeć w chmuryFoto: Kotaro Shimazu/Shutterstock

Przewidywanie pogody jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Dużym sukcesem jest przewidzenie jej w 100 procentach. Możemy jednak próbować zrobić to sami, na własny użytek. 

- Samodzielne prognozowanie pogody nie jest prostą sprawą. Dobrze jest mieć jakąś wiedzę meteorologiczną, choćby podstawową. Warto orientować się jak działa atmosfera, jak działają procesy, które w niej zachodzą, jak tworzą się chmury, kiedy z nich pada deszcz, kiedy wieje wiatr silniejszy, kiedy słabszy - wymienia Dorota Pasocha, synoptyk, meteorolog. - Dla laika nie będzie to proste zadanie - dodaje. 

Każdy z nas może jednak sprawdzić, jaka pogoda będzie za kilka godzin. To powinniśmy przewidzieć bez problemu, wystarczy wyjść z domu. 

- Trzeba popatrzeć jakie są chmury, jaki mają kształt, kolor, jak silny wiatr wieje - podpowiada rozmówczyni Marka Bączyńskiego. - Można wejść także na stronę internetową Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego i tam znaleźć zakładkę z obrazowaniami radarowymi i satelitarnymi. Tam należy spojrzeć gdzie znajdują się strefy zachmurzenia z opadami i z jakim wiatrem. Należy też sprawdzić, jak szybko się przemieszczają i w jakim kierunku. Dzięki temu możemy oszacować, kiedy taka strefa opadów dotrze do naszego miejsca zamieszkania - dodaje. 


Posłuchaj
03:34 czwórka stacja nauka 16.09.2022.mp3 Jak przewidywać pogodę? Jaka wiedza jest niezbędna? (Stacja Nauka/Czwórka)

 


Dorota Pasocha przyznaje, że prognozy na dłuższy czas są obarczone dużym błędem. - Prognozy na 2-3 dni mają dość dużą sprawdzalność, na tydzień możemy zorientować się jaki będzie ogólny trend, natomiast na dłużej niż tydzień to wrócenie z fusów - ocenia. 

Meteorolog poleca korzystanie z wiedzy przy prognozowaniu pogody, ale też z aplikacji meteorologicznych. - Ważna jest uważność w naszych obserwacjach - podkreśla. - Jeśli jednego roku po upalnym tygodniu nadchodzi gwałtowna burza, to niewykluczone, że w kolejnym spotkamy się z podobnym zjawiskiem atmosferycznym - podpowiada.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotował: Marek Baczyński

Data emisji: 16.09.2022

Godzina emisji: 12.39

Czytaj także

Obserwator meteorologiczny na Spitsbergenie - czym się zajmuje?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 14:40
Spitsbergen jest miejscem, w którym monitoruje się zmiany klimatyczne, które zachodzą na naszym kontynencie. Każda osoba zatrudniona w arktycznej stacji polarnej bada te zmiany pod innym kątem. Sprawdzamy, czym zajmuje się obserwator meteorologiczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prąd z piorunów - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 15:46
Panele fotowoltaiczne pozwalają nam łapać energię ze Słońca, farmy wiatrowe z podmuchów wiatrów, elektrownie wodne czerpią siłę z ruchu wody. Nie udało nam się okiełznać jeszcze burz, a konkretniej piorunów. Czy z nich możemy czerpać prąd?
rozwiń zwiń