Bateria z ogórka? Tak, to możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 15:36
Czy ogórek może nam posłużyć jako bateria? Fizyk dr Paweł Gąsior, przekonuje, że jest to możliwe. Sprawdzamy jak wytworzyć prąd za pomocą tego, co mamy w kuchni.
Ogórek może także służyć jako bateria
Ogórek może także służyć jako bateriaFoto: shutterstock/Tanya Stolyarevskaya.

Warzywa z energią

Wytworzenie prądu dzięki wykorzystaniu warzyw wydaje się niemożliwe, jednak, niektóre z nich, dzięki pewnym właściwościom, mogą zadziałać jak bateryjka. - Możemy do tego wykorzystać ogórka zielonego, kiszonego a nawet ziemniaka. Z jednej strony przykładamy drucik cynkowy z drugiej strony miedziany - opowiada dr Paweł Gąsior z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. - Możemy się także posłużyć widelcami stalowymi i aluminiowymi. Potrzebujemy także miernik elektroniczny, który służy nam do pomiaru prądu.

Przykładamy końcówki miernika do naszych elektrod, w tym wypadku drucików lub widelców i sprawdzamy jaką wartość pokazuje. Prawdopodobnie będzie to ok. 0,75 volta. - Możemy ćwiczyć różne warianty, dzięki takiej wartości, możemy jednak już zaświecić diodę led - tłumaczy specjalista. - Jeśli napięcie jest zbyt małe możemy łączyć warzywa ze sobą szeregowo lub równolegle i sprawdzać jaki płynie prąd i jakie jest napięcie. Możemy eksperymentować na wiele sposobów.


Sok jako elektrolit

Dlaczego tak się dzieje? Jak tłumaczy specjalista, ogórek, cytryna czy ziemniak ma sok, który jest elektrolitem. Tak jak w akumulatorze jest to sieć, która przewodzi prąd, ponieważ rozkłada się na jony ujemne i jony dodatnie. Są to cząsteczki które wchodzą w skład elektrolitu.

- Dysocjują pod wpływem cząsteczek wody. Jony dodatnie mogą płynąć w jedną stronę, jony ujemne w drugą stronę i jeżeli w ten elektrolit włożymy pręty metalowe, często mamy do czynienia z parą reakcji chemicznych o nazwie redoks - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek. - Jedna z nich uwalnia elektrony, a druga je pochłania. Między reakcjami elektrony płyną sobie od jednej elektrody do drugiej i w ten sposób uporządkowany ruch elektronów w jednym kierunku tworzy prąd elektryczny. Elektrody powodują, że powstaje różnica potencjałów, przewodząc prąd między elektrodami. Jeśli zamkniemy obwód to prąd będzie płynął przez żarówkę czy diodę led.  


Źr. Youtube/PDF Politechniczne Demonstracje Fizyczne/Elektryczny ogórek

Należy pamiętać, że pod wpływem reakcji elektrolit zużywa się i po pewnym czasie bateria przestaje działać. Niestety baterie z warzyw mają to do siebie, że ich pojemność jest mała.


Posłuchaj
06:46 Czwórka/Stacja Nauka - prąd z ogórka 28.10.2022.mp3 W audycji sprawdzamy jak zrobić baterię z ogórka (Stacja Nauka/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 28.10.2022

Godzina emisji: 12.25

Czytaj także

Dlaczego w gniazdku są dwie dziurki?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 14:54
Prąd dla wielu z nas jest tajemnicą, jednak wszyscy z niego korzystamy. Włączamy światło, komputer, ładujemy telefon, towarzyszy nam non stop. Kontakty w naszych domach "patrzą" na nas dwiema dziurkami - czy tych dziurek musi być dwie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prąd z piorunów - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 15:46
Panele fotowoltaiczne pozwalają nam łapać energię ze Słońca, farmy wiatrowe z podmuchów wiatrów, elektrownie wodne czerpią siłę z ruchu wody. Nie udało nam się okiełznać jeszcze burz, a konkretniej piorunów. Czy z nich możemy czerpać prąd?
rozwiń zwiń