"Mieszkanie Plus" - wynajem zamiast kupna?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 18:39
"Mieszkanie Plus" to przyjęty niedawno Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego będą budowane mieszkania między innymi na wynajem. Czy wynajmowanie przyjmie się w Polsce, gdzie wciąż obawiamy się takiej "tymczasowości"?
Audio
  • "Mieszkanie Plus". Kto zyska na Narodowym Programie Mieszkaniowym? (Czat Czwórki)
Kto najbardziej skorzysta na programie Mieszkanie Plus?
Kto najbardziej skorzysta na programie "Mieszkanie Plus"?Foto: Glow Images/East News

Była już "Rodzina na swoim", było "Mieszkanie dla młodych". Teraz działania mają się zacząć już w IV kwartale tego roku. Jak jednak przekonywał Marcin Krasoń, do tego projektu trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, choć "Mieszkanie Plus" będzie zorganizowane na innych zasadach, niż dotychczasowe programy. - Ma być bardziej długofalowo. Liczy się tanie budowanie mieszkań, tanie wprowadzanie ich na rynek najmu, motywowanie Polaków do długoterminowego oszczędzania i stymulacja budownictwa komunalnego - mówił gość Czwórki. - Obawy budzi jednak pomysł na finansowanie tego programu, m.in. samo budowanie na gruntach Skarbu Państwa i samorządów - tłumaczył ekspert.

Zaś jak oponował Marek Poddany program "Mieszkanie Plus" to zupełnie inne, rewolucyjne spojrzenie na pomoc społeczną. - Dotychczas stymulowano popyt na mieszkania. Teraz stymulacja dotyczyć ma wynajmu, a nie kupowania na własność - podkreślał Poddany. - A ze wspierania tych, którzy kupowali mieszkania, mamy zacząć wspierać tych, których na zakup nie stać, nie mają zdolności kredytowej, ale nie kwalifikują się do inne pomocy państwa.

W programie rozmawialiśmy o zaletach i wadach programu "Mieszkanie Plus", a eksperci tłumaczyli, co zmienią nowe przepisy w życiu Polaków i kto na tym programie skorzysta.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi:  Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Marcin Krasoń (ekspert Home Broker), Marek Poddany (wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich)

Data emisji: 4.10.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/mc

Czytaj także

Wynajem. Jak oszukują właściciele mieszkań?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 16:35
Zawyżanie wysokości rachunków, nieoddawanie kaucji, oskarżanie najemców o zniszczenie mieszkania, a nawet o nielegalne przebywanie w lokalu. Uwaga na nieuczciwych wynajmujących!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magia 99 groszy. Czy to rzeczywiście działa?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 19:34
Kochamy wyprzedaże, tylko czy końcówka ceny 99 groszy rzeczywiście zachęca nas do zakupów, czy raczej odstrasza od sklepowych półek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokum dla każdego? Sprawdźmy rządowy program

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 10:52
Rząd przyjął Narodowy Program Mieszkaniowy - będą budowane nowe, tanie mieszkania między innymi na wynajem.
rozwiń zwiń