Polskie Radio
Section05
mieszkania na wynajem

Ceny mieszkań w powiatach turystycznych szybują. Można znaleźć jednak też perełki

Ceny mieszkań czy apartamentów w miejscowościach turystycznych sięgają 16 tys. PLN za 1 m kw. Najdroższe nieruchomości są w Tatrach oraz w województwie zachodniopomorskim. Za dom w Zakopanem trzeba zapłacić o 0,5 mln PLN więcej niż w Warszawie. Na tym tle Mazury, Beskidy czy Bieszczady wciąż są tanią alternatywą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA nieruchomości mieszkania na wynajem mieszkania

Dofinansowanie budownictwa komunalnego. Sprawdź, jak duże jest wsparcie i ile samorządów już skorzystało

Zainteresowanie udziałem w Rządowym Programie Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego zgłasza coraz więcej samorządów. Ministerstwo rozwoju i technologii postanowiło, że we wrześniu kolejna pula środków w wysokości 300 milionów złotych będzie do ich dyspozycji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania na wynajem mieszkania deweloper budownictwo Waldemar Buda kredyt mieszkaniowy społeczeństwo POLSKA

Tani wynajem dla najbardziej potrzebujących. Kolejne samorządy otrzymają wsparcie rządu

Kolejne samorządy otrzymają wsparcie na stworzenie nowych mieszkań o niskim czynszu, tym razem w ramach TBS i SIM. W tym roku budżet rządowego programu Mieszkania Komunalne wynosi 1,65 mld zł. W rozdysponowanej właśnie transzy w ramach bezzwrotnych dotacji 7 beneficjentom przyznano 63,5 mln zł. Dzięki tym środkom gminy zbudują 494 lokale.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania na wynajem mieszkania Ministerstwo Rozwoju BGK

Eksperci: trzeba zwiększać szanse Polaków na własne mieszkanie, ale dostęp do taniego kredytu nie wystarczy

Od dziesiątków już lat zmagamy się przede wszystkim z problemem braku mieszkań. I to przede wszystkim ten aspekt trzeba poprawić – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo mieszkanie mieszkanie dla młodych mieszkania na wynajem Mieszkanie Plus inwestycje

TYLKO U NAS Ekonomiści krytykują pomysł Tuska. "To nie rozwiąże żadnego problemu, tylko wpędzi nas w potężny kryzys"

W Polsce brakuje kompleksowego programu wsparcia mieszkalnictwa, a takie propozycje jak "kredyt z zerowym oprocentowaniem" nie rozwiązuje żadnych z poważnych problemów, a może wywołać podobny kryzys finansowy jaki miał miejsce na świecie w latach 2007-2009 - uważają eksperci.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy bank centralny oprocentowanie mieszkanie mieszkania na wynajem nieruchomości POLSKA społeczeństwo

TYLKO U NAS Eksperci zaniepokojeni propozycjami Tuska. "Mogą doprowadzić do zapaści finansowej państwa"

Kredyt mieszkaniowy z zerowym oprocentowaniem, zaproponowany przez lidera Platformy Obywatelskiej, może poważnie zachwiać finansami państwa polskiego. Eksperci negatywnie oceniają ten pomysł, gdyż niesie on więcej zagrożeń niż szans na poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy banki budownictwo POLSKA mieszkania na wynajem mieszkania deweloper

Prezes KZN: SIM to szansa także dla malutkich gmin, dla ludzi bez zdolności kredytowej

Jesteśmy w stanie objąć Społecznymi Inicjatywami Mieszkaniowymi co drugą gminę w Polsce. Wymaga to jednak tańszego 2 proc. kredytu dla jej uczestników. Są odpowiednie nieruchomości i ogromna grupa Polaków, którzy nie mają dziś żadnej zdolności kredytowej. SIM nie dają też szansy deweloperom, ale gminom, także tym najmniejszych które w ten sposób mogą przeciwdziałać ich wyludnianiu się, zachęcać do zamieszkania niezbędnych w każdej społeczności specjalistów - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie budownictwo mieszkania na wynajem

Eksperci: pomoc w zakupie mieszkania powinna wspierać oszczędzanie i walkę z patodeweloperką

Powinniśmy przede wszystkim zwalczać praktyki patodeweloperów a nie tworzyć programy mieszkaniowe, które są w założeniu słuszne to na koniec wspierają firmy budujące małe mieszkania i dyktujące bardzo wysokie ceny – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz z SGH. Z kolei dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych proponował wspieranie przez państwo najmu mieszkań dającego większą elastyczność młodym ludziom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania na wynajem mieszkanie dla młodych budownictwo

Stagnacja cenowa na rynku nieruchomości. Eksperci: wszyscy monitorują rynek i czekają na właściwy moment

W najbliższych miesiącach ceny mieszkań powinny utrzymać się na obecnym poziomie - przewidują eksperci. Wskazują, że rynek jest w stanie wyczekiwania na ożywienie w kredytach hipotecznych; impulsem może być program niskooprocentowanych kredytów z dopłatą państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie budownictwo kredyt hipoteczny ceny mieszkań ceny domów mieszkania na wynajem

Fundusze inwestycyjne lokują kapitał w mieszkania na wynajem. Stopy zwrotu wyższe niż w Europie Zachodniej

Na rynku mieszkaniowym można zaobserwować zainteresowanie funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał w mieszkania na wynajem; w ten sposób w Polsce wybudowano ok. 8 tys. mieszkań. Według danych Cushman&Wakefield obecne stopy zwrotu z nieruchomości mieszkaniowych są o 100 do 200 punktów bazowych wyższe niż w Europie Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze inwestycyjne inwestycje mieszkania na wynajem budownictwo mieszkania Ministerstwo Rozwoju