Polskie Radio
Section05
rząd Beaty Szydło

Tunel pod Świną solą w oku opozycji. Brudziński: PO przez 8 lat nie zrobiło nic w tej sprawie

W związku ze zbliżającym się wydaniem pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną, politycy opozycji i związani z nimi dziennikarze coraz bardziej atakują obecny rząd, podważając inspirację Prawa i Sprawiedliwości w rozpoczęciu inwestycji. Europoseł i wiceprezes PiS zwrócił uwagę, że to Platforma Obywatelska, uważała pomysł budowy za "fanaberię" na którą "nie ma sensu wydawać unijnych pieniędzy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Świnoujście tunel Joachim Brudziński polityka rząd Beaty Szydło rząd Mateusza Morawieckiego

Polska sytuacja polityczna u progu roku podwójnych wyborów

Pięcioprocentowy wzrost gospodarczy, aktywna polityka społeczna, jeden z najniższych po roku '89 deficytów budżetowych, rosnąca ściągalność podatków – tak trzylecie swoich rządów podsumowują liderzy Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast opozycja z uporem zapowiada odsunięcie PiS-u od władzy, co ma się odbyć drogą budowy dużej koalicji.  
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski rząd Beaty Szydło Mateusz Morawiecki koalicja obywatelska Izabela Leszczyna

Programy społeczne sukcesem trzech lat rządów PiS

- Nasza formacja działa zgodnie z zasadami prawa i praworządności, uczciwości i przyzwoitości; nasi przeciwnicy być może mają często te słowa na ustach, ale w praktyce nie ma nawet cienia tego rodzaju działania - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Trzy lata rządów próbowali posumować goście debaty w Polskim Radiu 24: Marek Król (Tygodnik_Sieci), Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie), Adam Buła (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło

Nagrody dla polityków w wymiarze moralnym

– Najpierw należy zastanowić się, czy ja jestem w porządku, żebym mógł oceniać któregoś z polityków – powiedział luteranin dr Jerzy Sojka. W audycji „Ideologika” wraz z jezuitą o. Mariuszem Bigielem i Mohamedem Adamem Abd El Alem z Muzułmańskiego Związku Religijnego odnieśli się do kwestii zasadności przyznawania nagród dla polityków, a także do strony moralnej tej sprawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło

Obniżenie wynagrodzeń parlamentarzystów. Komentarze

– Oszczędności radziłbym szukać gdzie indziej, a nie w kieszeniach posłów– powiedział Daniel Witowski z Klubu Młodych Kukiz ’15. Odniósł się w ten sposób do decyzji Jarosława Kaczyńskiego, który ogłosił obniżenie pensji poselskich i senatorskich o 20 procent. Jest to reakcja na negatywny odbiór przez społeczeństwo premii, które premier Beata Szydło przyznała ministrom swojego rządu. Czy ta zmniejszenie wynagrodzeń parlamentarzystów poprawi sondażowe notowania PiS?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pieniądze Sejm Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński rząd Beaty Szydło

„System nagród dla ministrów powinien być jawny”

- W przypadku gdy np. minister Rafalska dostała zadanie w postaci wdrożenia programu 500 Plus i wykonała to zadanie, pojawia się pytanie czy jest to coś, co jest ponad jej obowiązki i w związku z tym powinno zostać dodatkowo nagrodzone czy też po to właśnie poszła do resortu. Praca w ministerstwie to swego rodzaju służba – powiedział w audycji Podsumowanie Tygodnia Tomasz Żółciak z Dziennika Gazety Prawnej. O premiach dla ministrów, propozycji przekazania ich dla Caritas i zapowiedzi obniżenia pensji poselskich i senatorskich o 20 proc. rozmawiali także Michał Wróblewski (Wirtualna Polska) i Miłosz Lodowski (Rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło Jarosław Kaczyński

„Dobry rok mieli ministrowie związani z polityką społeczną”

Z czego zapamiętamy rok 2017 w polskiej polityce? Politolog dr Andrzej Anusz wskazywał w audycji Północ Południe na nowe ułożenie relacji w obozie władzy. – Ten proces zapoczątkował prezydent Andrzej Duda dwoma wetami ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Od tego czasu to się skończyło zmianą premiera, to były sprawy połączone – mówił w PR24 Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Anusz rząd Beaty Szydło Mateusz Morawiecki Elżbieta Rafalska rekonstrukcja rządu

"Ze stanowiskiem pożegna się minister spraw zagranicznych"

- Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin mają dziś niepodważalną pozycję. To liderzy ugrupowań, które wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy i nie da się ich w zasadzie ruszyć nie niszcząc większości parlamentarnej Zjednoczonej Prawicy i PiS – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z Do Rzeczy. Odniósł się w ten sposób m.in. do zapowiadanej po Nowym Roku rekonstrukcji rządu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rząd Beaty Szydło Zbigniew Ziobro Jarosław Gowin Witold Waszczykowski rekonstrukcja rządu

„Odejście od quasi kapitalizmu największym sukcesem PiS”

- Największym sukcesem PiS w 2017 roku było odejście od quasi kapitalizmu wdrożonego w Polsce w 1989 roku. Model ten powodował, że były duże obszary biedy - także biedy dotyczącej dzieci - z których teraz się wydobywamy – powiedział w Debacie Poranka Stanisław Janecki (wPolityce.pl). O sukcesach i porażkach rządu PiS w 2017 roku mówili także publicysta Michał Matys i Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło Tomasz Sakiewicz

Kukiz o dymisji Beaty Szydło: wyszła z tego z godnością

- Jeżeli Mateusz Morawiecki będzie mówił w swoim expose o obniżeniu podatków, o kwocie wolnej, o klasie średniej to w sposób szczególny będę się przypatrywał jego propozycjom. Jednak jak na razie, przez dwa lata kiedy jest wicepremierem, nie obniżono, a wręcz podniesiono podatki, centralizuje się państwo, nie obniża ZUS. Nie wygląda to więc dobrze – powiedział w audycji 24 Pytania Paweł Kukiz z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Kukiz Kukiz'15 Mateusz Morawiecki Beata Szydło rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło POLSKA

Zmiana premiera. "Myślę, że będzie spadek i to znaczący"

– Myślę, że będzie spadek i to znaczący – powiedział Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Odniósł się w ten sposób do zmiany na stanowisku premiera i skutków, jakie ta decyzja może mieć dla notowań partii rządzącej. W audycji „Wróżenie z Faktów" temat ten skomentował także Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Beata Szydło Mateusz Morawiecki Bogumił Łoziński Łukasz Warzecha

"Zmiana premiera to kontynuacja dobrej zmiany"

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. O zmianie szefa rządu mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Adam Jankowski (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO), Daniel Roszkowski (Klub Młodych Kukiz 15), Łukasz Kaźmierczak (Młodzi Nowocześni – Nowoczesna), Jakub Drożdż (Młoda Prawica – Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Andrzej Duda rząd Beaty Szydło rekonstrukcja rządu

"Nie można sprowadzać rządzenia do słupków poparcia"

– Jestem ciekawy, czy Mateusz Morawiecki sprosta oczekiwaniom elektoratu, czy wyborcy będą go wielbić tak, jak Beatę Szydło – mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac z DoRzeczy.pl. W Podsumowaniu Tygodnia zmianę na stanowisku premiera komentowali również Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej i Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Mateusz Morawiecki rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu