Polskie Radio
Section05
rząd Beaty Szydło

„Dobry rok mieli ministrowie związani z polityką społeczną”

Z czego zapamiętamy rok 2017 w polskiej polityce? Politolog dr Andrzej Anusz wskazywał w audycji Północ Południe na nowe ułożenie relacji w obozie władzy. – Ten proces zapoczątkował prezydent Andrzej Duda dwoma wetami ustaw dotyczących reformy sądownictwa. Od tego czasu to się skończyło zmianą premiera, to były sprawy połączone – mówił w PR24 Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Anusz rząd Beaty Szydło Mateusz Morawiecki Elżbieta Rafalska rekonstrukcja rządu

"Ze stanowiskiem pożegna się minister spraw zagranicznych"

- Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin mają dziś niepodważalną pozycję. To liderzy ugrupowań, które wchodzą w skład Zjednoczonej Prawicy i nie da się ich w zasadzie ruszyć nie niszcząc większości parlamentarnej Zjednoczonej Prawicy i PiS – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z Do Rzeczy. Odniósł się w ten sposób m.in. do zapowiadanej po Nowym Roku rekonstrukcji rządu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rząd Beaty Szydło Zbigniew Ziobro Jarosław Gowin Witold Waszczykowski rekonstrukcja rządu

„Odejście od quasi kapitalizmu największym sukcesem PiS”

- Największym sukcesem PiS w 2017 roku było odejście od quasi kapitalizmu wdrożonego w Polsce w 1989 roku. Model ten powodował, że były duże obszary biedy - także biedy dotyczącej dzieci - z których teraz się wydobywamy – powiedział w Debacie Poranka Stanisław Janecki (wPolityce.pl). O sukcesach i porażkach rządu PiS w 2017 roku mówili także publicysta Michał Matys i Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło Tomasz Sakiewicz

Kukiz o dymisji Beaty Szydło: wyszła z tego z godnością

- Jeżeli Mateusz Morawiecki będzie mówił w swoim expose o obniżeniu podatków, o kwocie wolnej, o klasie średniej to w sposób szczególny będę się przypatrywał jego propozycjom. Jednak jak na razie, przez dwa lata kiedy jest wicepremierem, nie obniżono, a wręcz podniesiono podatki, centralizuje się państwo, nie obniża ZUS. Nie wygląda to więc dobrze – powiedział w audycji 24 Pytania Paweł Kukiz z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Kukiz Kukiz'15 Mateusz Morawiecki Beata Szydło rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło POLSKA

Zmiana premiera. "Myślę, że będzie spadek i to znaczący"

– Myślę, że będzie spadek i to znaczący – powiedział Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska. Odniósł się w ten sposób do zmiany na stanowisku premiera i skutków, jakie ta decyzja może mieć dla notowań partii rządzącej. W audycji „Wróżenie z Faktów" temat ten skomentował także Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Beata Szydło Mateusz Morawiecki Bogumił Łoziński Łukasz Warzecha

"Zmiana premiera to kontynuacja dobrej zmiany"

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego. O zmianie szefa rządu mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Adam Jankowski (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO), Daniel Roszkowski (Klub Młodych Kukiz 15), Łukasz Kaźmierczak (Młodzi Nowocześni – Nowoczesna), Jakub Drożdż (Młoda Prawica – Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Andrzej Duda rząd Beaty Szydło rekonstrukcja rządu

"Nie można sprowadzać rządzenia do słupków poparcia"

– Jestem ciekawy, czy Mateusz Morawiecki sprosta oczekiwaniom elektoratu, czy wyborcy będą go wielbić tak, jak Beatę Szydło – mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac z DoRzeczy.pl. W Podsumowaniu Tygodnia zmianę na stanowisku premiera komentowali również Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej i Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Mateusz Morawiecki rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu

Zagraniczne komentarze po nominacji Morawieckiego

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o "walce o władzę" w Prawie i Sprawiedliwości, która ujawniła "rysy na monolicie", jakim dotychczas wydawała się być partia rządząca. O zagranicznych komentarzach zmiany premiera w Polsce mówili w Polskim Radiu 24 dziennikarz mieszkający w Niemczech Jan Bogatko i korespondenci Polskiego Radia – Beata Płomecka z Brukseli, Adam Dąbrowski z Londynu, Waldemar Maszewski z Berlina i Maciej Jastrzebski z Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rząd Beaty Szydło rekonstrukcja rządu Beata Szydło

"Zmiana może być trudna do wyjaśnienia dla wyborców PiS"

– PiS osiągnął „sufit”, jeżeli chodzi o elektorat z mniejszych miejscowości, elektorat socjalny. Teraz będą wybory samorządowe, pora na otwarcie w stronę elektoratu miejskiego, bardziej centrowego – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego. – Moim zdaniem zmiana premiera to próba ułożenia na nowo relacji wewnątrz całego obozu władzy – oceniał z kolei dr Andrzej Anusz, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło Mateusz Morawiecki Beata Szydło rekonstrukcja rządu Andrzej Anusz

"Mateusz Morawiecki nie będzie malowanym premierem"

– Mateusz Morawiecki gwarantuje pozyskiwanie nowych środowisk wyborczych, zwłaszcza w sferze wielkomiejskiej klasy średniej, metropolii, dużych aglomeracji, środowisk biznesu, przedsiębiorców. To target, który może pozyskać i sądzę, że ktoś to dobrze policzył – powiedział  w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. O zmianie na stanowisku szefa rządu mówili także Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) i Ryszard Gromadzki (TV Republika).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Beata Szydło rząd Beaty Szydło rekonstrukcja rządu Piotr Nisztor gospodarka polska Prawo i Sprawiedliwość

"Pozostanę w rządzie, aby razem z PiS nadal reformować kraj"

Beata Szydło podziękowała parlamentarzystom za dwa lata wspólnej pracy. Wystąpienie pani premier rozpoczęło trzeci dzień posiedzenia Sejmu. - Chciałam podziękować za ostatnie dwa lata. To był dla mnie zaszczyt - powiedziała. Oświadczyła również, że pozostanie w rządzie, aby razem z Prawem i Sprawiedliwością nadal reformować kraj. Posiedzenie Sejmu relacjonuje w PR24 nasz reporterka Ewa Wasążnik.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu Beata Szydło rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki

"Poprawi się koordynacja polityki gospodarczej"

- Jeśli Mateusz Morawiecki pozostanie ministrem finansów, czas jaki będzie mógł poświęcić na dane zagadnienia będzie ograniczony. Premier musi bowiem skupiać się także na wielu innych kwestiach, ale też fizycznie brać udział w innych spotkaniach, posiedzeniach. Ważna będzie więc osoba, która de facto będzie koordynować działania w ramach danego resortu – powiedział w audycji Rządy Pieniądza Marek Rozkrut (EY). O skutkach zmiany na stanowisku premiera mówili także Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Beata Szydło rząd Beaty Szydło rekonstrukcja rządu Prawo i Sprawiedliwość gospodarka polska Roman Przasnyski