Nieprzyjazne polskie miasta, a w Danii ludzkie korki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 18:01
- Miasta w naszym kraju są trochę nieprzyjazne, bo projektowaliśmy je z innymi założeniami - mówi Radek Gajda, architekt, urbanista. - Zwłaszcza te rozbudowywane, czy jak Warszawa odbudowywane, w latach 60. czy 70. XX wieku - wyjaśnia.
Audio
  • Radek Gajda, architekt, urbanista opowiada o zrównoważonym rozwoju miast (Czat Czwórki/Czwórka)
Rozwój Kopenhagi pokazuje, że ograniczając ruch samochodów można stworzyć przyjazne miasto
Rozwój Kopenhagi pokazuje, że ograniczając ruch samochodów można stworzyć przyjazne miastoFoto: pixabay/Witizia

- W tamtych czasach samochód miał usprawnić transport w mieście - przez to mamy wielkie arterie komunikacyjnie w centrum, wręcz rozwiązania autostradowe - mówi gość Czwórki. - Jednak, gdy coraz więcej osób korzysta z samochodów, okazuje się, że to nie zdaje egzaminu. Piesi zostali zepchnięci do przejść podziemnych lub skierowani na kładki, których często nie wybudowano.

Radek Gajda zwraca uwagę na wykluczenie ludzi z przestrzeni miejskiej przez samochody. Pokazuje przykład Kopenhagi, gdzie proste rozwiązania sprawiły, że w życiu miejskim zaczęli uczestniczyć mieszkańcy z grup do tej pory wykluczonych.

Architekt wyjaśnia czym jest ludzka skala przestrzeni, zdradza też, które z Polskich miast jest najbardziej przyjazne człowiekowi. Profesor Piotr Lorens, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich w rozmowie z Anną Depczyńską zdradza też lekarstwo na spójność współczesnych miast.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Radek Gajda (architekt, urbanista, autor bloga i wideo bloga "Architecture is a Good Idea")

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 24.10.2016

Godzina emisji: 16.07

pj/ab

Czytaj także

Dom na wodzie. Bliskość przyrody w centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 12:10
W budownictwie tryumfy święci nowy trend - domy powstające na wodzie, zacumowane w miejskich portach, na rzekach i kanałach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjazne miasto? "Kusi zielenią i prostotą"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 16:20
- W dużych aglomeracjach, w których intensyfikuje się zabudowa biurowa, najważniejsze jest to, by przestrzeń biznesową pogodzić z tą prywatną - mówi Piotr Czaja z portalu Bryła.pl.
rozwiń zwiń