Dom na wodzie. Bliskość przyrody w centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 12:10
W budownictwie tryumfy święci nowy trend - domy powstające na wodzie, zacumowane w miejskich portach, na rzekach i kanałach.
Audio
  • Kamil Zaremba o mieszkaniu w domu na wodzie (Stacja Kultura/Czwórka)
Barki mieszkalne i pływające domy to dość częsty widok w Amsterdamie
Barki mieszkalne i pływające domy to dość częsty widok w AmsterdamieFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Pierwszy w Polsce tego rodzaju dom zbudował Kamil Zaremba z Fundacji On Water z Wrocławia. Jak twierdzi, atutem jego mieszkania jest bliskość natury. - Rzeka jest codziennie inna, dużo się na niej dzieje. W zeszłym roku dzięki pomocy młodzieży stworzyliśmy pływający ogród, w którym mamy kosz lęgowy dla kaczek. Ostatnim hitem są bobry - opowiada.

Przekonuje też, że bliskość wody uspokaja i pozwala osiągnąć życiową harmonię: - Żeglarze, marynarze, kapitanowie statków mają w sobie wewnętrzny spokój i duży dystans do drobiazgów, które na co dzień nas denerwują - mówi.

Gość Czwórki wspomina też powódź z 1997 roku, która zabrała mu cały dobytek i odpowiada też na pytanie, czy jego nowy dom jest niezatapialny.

***

Tytuł audycji: "Stację Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kamil Zaremba (Fundacja On Water)

Data emisji: 28.03.2016

Godzina emisji: 10.00

mg/tj

Czytaj także

Choroba morska na 50 piętrze? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 13:25
Radosław Gajda prowadzi kanał "Architecture is a good idea". A w Czwórce zdradza tajemnice budowy wieżowców i wyjaśnia, dlaczego niektóre wysokościowce kołyszą się na wietrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architektura - wybierz najlepszy obiekt 2015 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 15:15
Trwa ósma edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, a do 24 stycznia można zgłaszać propozycje najciekawszych obiektów 2015 roku w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Springer. "Arogancja niszczy naszą przestrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 13:31
- Architekci mają nam służyć. Budynki nie powstają po to, by je podziwiać, ale po to, żeby w nich spać, siedzieć, rozmawiać , jeść czy uczyć się - tłumaczy Filip Springer, autor reportaży i książek o architekturze.
rozwiń zwiń