W "blue monday" sprawdzamy szczęście Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 17:30
W kalendarzu "blue monday", czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, a Polacy - według najnowszych badań CBOS - są zadowoleni. Aż 84 proc. z nas deklaruje zadowolenie z najbliższych, przyjaciół i miejsca zamieszkania. Jak te wyniki interpretować?
Audio
  • Czy Polacy są zadowoleni z własnego życia? (Czat Czwórki/Czwórka)
Blue monday wprowadził Cliff Arnall jako określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego jakoby w trzeci poniedziałek stycznia
"Blue monday" wprowadził Cliff Arnall jako określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku, przypadającego jakoby w trzeci poniedziałek stycznia Foto: Pixabay/Alexas_Fotos/dom. publiczna

Pytanie to zadaliśmy dwójce ekspertów - psycholożce Emilii Szymanowicz z Pracowni Psychologicznej Ul oraz socjologowi z Polskiej Akademii Nauk Filipowi Piotrowskiemu. - Z badań wynika, że Polacy jawią się jako społeczeństwo zadowolone z własnego losu. Jesteśmy powyżej europejskiej średniej - przekonywał socjolog. - Zauważalne jest, że ludzie coraz częściej interesują się jakością swojego życia. Zaczynają dbać o jakość relacji międzyludzkich - argumentowała psycholożka.

Emilia Szymanowicz Ludziom zależy na tym, żeby mieć głębokie relacje. Chcą się dobrze czuć

Rodzina, relacje z przyjaciółmi, finanse - te kwestie w ocenianiu własnego szczęścia zdają się być dla Polaków najważniejsze. - To, co się dzieje w świecie polityki, nie przekłada się na samoocenę. Dla Polaków ważniejsza jest jakość codziennego życia - mówił Filip Piotrowski. Czy wynika z tego, że jesteśmy społeczeństwem, któremu daleko jeszcze do obywatelskości innych krajów europejskich?

Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której sprawdziliśmy też, jak satysfakcja z życia przejawia się w różnych pokoleniach oraz jaki błędem opatrzone są tego typu badania statystyczne.

Filip Piotrowicz Badania satysfakcji pozwalają nam zobaczyć istniejące w społeczeństwie tendencje

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Emilia Szymanowicz (psycholożka z Pracowni Psychologicznej Ul), Filip Piotrowski (socjolog, PAN) 

Data emisji: 16.01.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/jp

Czytaj także

Black Friday. Czy można kupić coś za bezcen?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 16:40
Zakupowy szał rozpoczyna sezon świątecznych zakupów. - Przeliczono, że każdy Amerykanin tego dnia wydaje około 300 dolarów. Nasi handlowcy nie mogli przeoczyć tego fenomenu i od dwóch lat promują ideę Black Friday po polsku - przekonują eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kanarzy", strażnicy miejscy - zawody społecznego "nie-zaufania"?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 17:47
Strażacy, pielęgniarki i farmaceuci - to przedstawiciele zawodów, które cenimy najbardziej. Zjawisko społecznego "nie-zaufania" dotyczy zaś przedstawicieli zawodów związanych m.in. z transportem drogowym, m.in. kontrolerów biletów, czy strażników miejskich.
rozwiń zwiń