Polak pracujący. Gdzie szuka zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:19
Statystki podają, że emigracja zawodowa Polaków rośnie, a rynek pracy w Polsce kurczy się z roku na rok. Z drugiej strony odnotowujemy rekordowo niskie bezrobocie, chociaż i tak daleko nam do naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie plasuje się ono na poziomie 3,7 proc.
Audio
  • Jakie zmiany na polskim i europejskim rynku pracy niesie ze sobą 2017 rok? (Czat Czwórki/Czwórka)
Polscy fachowcy znani są w całej Europie. A jak przyciągnąć ich z powrotem nad Wisłę?
Polscy fachowcy znani są w całej Europie. A jak przyciągnąć ich z powrotem nad Wisłę?Foto: pixabay.com/jarmoluk/domena publiczna

Dzięki otwarciu zagranicznych rynków pracy Polacy zasilają przede wszystkim Wyspy Brytyjskie, chociaż chętnie wyjeżdżają też do Niemiec i Francji. - Polacy wyjeżdżający do pracy w Wielkiej Brytanii to grupa bardzo zróżnicowana. Często są to ludzie młodzi, zdolni i wykształceni, którzy w Polsce pracę mieli, ale zapragnęli rozwinąć się zawodowo - wyjaśnia w Czwórce Joanna Nestorowicz z Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Teraz podobne możliwości dają nam również Czesi, którzy ze względu na ok. 100 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy otwierają swój rynek. A jak zatrudnienie wygląda w Polsce?

Sprawdź także:
strażaczka 1200x660.jpg
Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

- Polski rynek pracy kurczy się i jest to niepokojące - przekonuje Andrzej Kubisiak z Work Service. - Alarmujące jest to, że wielu z nas w tym roku z rynku pracy zniknie ze względu na emeryturę - dodaje. Lukę tę mogą pomóc wypełnić na przykład chętnie przyjeżdzający do nas obywatele Ukrainy lub zmiany strukturalne na rynku pracy i technologii. Pozytywną wiadomością jest natomiast przewidywany w 2017 roku wzrost płac w Polsce. - Pod presją pracowników, pracodawcy będą musieli postawić na zwiększenie wynagrodzeń - wyjaśnia Andrzej Kubisiak.

A jak zawodowe wyjazdy za granicę wpłynęły na polskie społeczeństwo - co się zmieniło na lepsze, a co na gorsze? Oraz czy polski rynek pracy może być atrakcyjny dla obcokrajowców? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Joanna Nestorowicz (Ośrodek Badań nad Migracjami UW) i Andrzej Kubisiak (Work Service)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/gs
 

Czytaj także

Ubóstwo to wykluczenie. Jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 17:49
17 października to Światowy Dzień Walki z Ubóstwem. Wśród krajów Europy wschodniej Polska jest jednym z najszybciej bogacących się krajów, jednak z badań wynika, że w skrajnym ubóstwie żyje u nas prawie 3 mln obywateli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca za granicą - już nie tak atrakcyjna?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:00
Według najnowszych badań, maleje liczba Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę. Raport firmy Work Service "Migracje zarobkowe Polaków V" wskazuje, że tylko 12 procent potencjalnie aktywnych lub aktywnych zawodowo rodaków rozważa taki wyjazd w przeciągu roku.
rozwiń zwiń