X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Praca za granicą - już nie tak atrakcyjna?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 17:00
Według najnowszych badań, maleje liczba Polaków rozważających wyjazd do pracy za granicę. Raport firmy Work Service "Migracje zarobkowe Polaków V" wskazuje, że tylko 12 procent potencjalnie aktywnych lub aktywnych zawodowo rodaków rozważa taki wyjazd w przeciągu roku.
Audio
  • Rynek pracy w Polsce - czy zyskuje na atrakcyjności? (Czat Czwórki/Czwórka)
Czy wyjazdy za granicę do pracy są już pass?
Czy wyjazdy za granicę do pracy są już passé? Foto: pixabay.com/jarmoluk/domena publiczna

O zmianie w nastawieniu Polaków do pracy za granicą rozmawialiśmy w "Czacie Czwórki" z Justyną Frelak z Instytutu Spraw Publicznych, Justyną Ścigler, ekspertką do spraw zatrudnienia oraz Martą Poślad, absolwentką Uniwersytetu w Cambridge, która jako pierwsza opowiedziała swoją historię. 

Marta Poślad Dzisiaj kariery zawodowe nie są zafiksowane. Żyjemy pewnymi cyklami

- Do Wielkiej Brytanii wyjechałam studiować i miałam tam też epizod pracy. Dla mnie powrót do Polski łączył się z większymi możliwościami, z rozwojem kompetencji w dziedzinie public policy, która wiąże się m.in. z językiem i kodem kulturowym - wyjaśniała. Nasza rozmówczyni przyznała również, że dziś dla wielu młodych ludzi wyjazdy za granicę to nie tylko zarobek, ale także zdobycie doświadczenia, poznanie innych kultur i edukacja. Co zatem zrobić, aby zachęcić Polaków do powrotu?

Ważna jest zmiana reputacji rynku pracy w Polsce na tle europejskim, gdyż obecnie, jak tłumaczyła Justyna Frelak - Polacy wracają przede wszystkim dlatego, że tu jest rodzina i znajomi, a nie praca. Sam wizerunek jednak nie wystarczy - trzeba przede wszystkim pomyśleć o programach zachęcających Polaków do powrotu.

Zaproszone przez Czwórkę specjalistki zgodnie przyznały, że obecnie rynek pracy w Polsce może konkurować z innymi krajami Europy, a w wielu branżach istnieje niedobór zatrudnienia - W takich dziedzinach, jak IT czy nowe technologie brakuje wykwalifikowanych osób do pracy - przekonywała Justyna Ścigler.

W audycji rozmawialiśmy także o tym, jakie cechy cenią pracodawcy w polskich pracownikach, oraz dlaczego powinnyśmy się bardziej otworzyć na migrację zawodową ze Wschodu. Pytaliśmy też młodych ludzi, czy wyjechaliby pracować za granicą. Zapraszamy do wysłuchania nagrania "Czatu Czwórki".             

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Justyną Frelak (Instytut Spraw Publicznych), Justyna Ścigler (ekspertka do spraw zatrudnienia) oraz Marta Poślad (absolewntka Uniwersytetu w Cambridge)

Data emisji: 29.11.2016

Godzina emisji: 15.07

jsz/mz


Komentarze1
aby dodać komentarz
praca4uNET2016-11-30 08:38 Zgłoś
Nie ma bumu na pracę za granicą. Kto miał wyjechać wyjechał. Teraz wyjeżdżają osoby na bieżąco i nikt tego nie zatrzyma jak pensje będą na tak niskim poziomie i ogólny mobbing w firmach.

Czytaj także

Życie po Brexicie. Polacy wrócą do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 16:55
Jak szacuje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, po Brexicie ok. 400 tys. osób z Polski może nie kwalifikować się do prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii. Czy te osoby wrócą do kraju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyj, żeby pracować. Zadbaj o efektywność

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 20:00
W ubiegłym roku statystyczny Polak przepracował średnio 1963 godziny. To najwięcej od sześciu lat - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W Czwórce sprawdziliśmy, jak wymierne są skutki naszej pracowitości.
rozwiń zwiń