Jak skrócić kolejki do lekarzy w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:27
- Kolejki to zmora nie tylko w Polsce, czy Europie, ale i USA, gdzie ta służba zdrowia jest dużo bardziej skomercjalizowana. Więc to nie tylko wynik braku funduszy - mówi chirurg prof. Marek Moruszyński.
Audio
  • Jak skrócić kolejki do lekarzy w Polsce? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Doucefleur/Shutterstock.com

Część pacjentów, przebywających w szpitalnych oddziałach ratunkowych w ogóle nie powinna się tam znaleźć. To ludzie, którzy nie wymagają takiej interwencji medycznej prof. Marek Moruszyński

Średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty to 3 miesiące - wynika z tegorocznego raportu Barometru Fundacji Watch Health Care. Największą wytrwałością muszą wykazać się pacjenci endokrynologiczni i otolaryngologiczni. - Nie chodzi tylko o pieniądze, ale przede wszystkim o brak zaufania społecznego do interneistów. Tymczasem 80 proc. zachorowań potrafią zdiagnozować i wyleczyć właśnie lekarze pierwszego kontaktu - podkreślał ekspert.

Dlaczego kolejki wciąż są, kto w nich czeka i jak je skrócić? Kim jest lekarz "GP" i jak działa "telemedycyna"? O tym dyskutowaliśmy w studiu Czwórki. Zaś reporter Robert Malinowski sprawdził, jakie patenty na skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów proponują słuchacze Czwórki. W programie rozmawialiśmy także m.in. z Piotrem Mierzejewskim z Biura Rzecznika praw Obywatelskich. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Marek Moruszyński (lekarz specjalista chirurg, Wojskowy Instytut Medyczny), Piotr Mierzejewski

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 15.07

kd/mko

Czytaj także

Medycyna alternatywna - nadzieja czy ślepy zaułek?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 15:53
Akupunktura, ziołolecznictwo, bioenergoterapia, radiestezja to tylko niektóre z niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy jest na nie miejsce we współczesnej medycynie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacja pacjent - lekarz. "Cały czas w pośpiechu"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 17:00
Zaufanie, sprawna komunikacja i poczucie bezpieczeństwa to bardzo istotne czynniki samopoczucia chorych. Tymczasem pacjenci - zwłaszcza zmagający się z przewlekłymi chorobami - często czują się samotni i zagubieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
rozwiń zwiń