Czy język polski dyskryminuje kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 17:00
Lekarka już nie dziwi. Bibliotekarka, dziennikarka i nauczycielka też nie. Ale czy Polacy są gotowi na filozofkę i inżynierkę?
Audio
  • Jak zmiany społeczne wpływają na język i czy jesteśmy gotowi na inżynierkę oraz gospoda? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Thomas Andreas / Shutterstock.com

Czytaj także
pieniądze1200.jpg
Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce - jak je przezwyciężyć?

W Polsce trwa dyskusja o tym, jak określać kobiety - przedstawicielki różnych zawodów. - Spór o żeńskie końcówki ma długą tradycję. Na początku ubiegłego wieku, na łamach czasopism językoznawczych i poradnikowych, eksperci spierali się o doktorkę i magisterkę farmacji - wspomina prof. Iwona Burkacka z Uniwersytetu Warszawskiego. - Dziś zastanawiamy się nad brzmieniem męskich form żeńskich zawodów, w sytuacjach gdy hostessa staje się... "hostem", gospodyni zaś "gospodem" - dodaje.         

Jedną z przyczyn tej sytuacji są - zdaniem gości Czwórki - zmiany, które zachodzą w otaczającym nas świecie. - Język odzwierciedla i wzmacnia normy społeczne. A ponieważ od kilku lat rośnie aktywność zawodowa kobiet, język musiał na to zareagować - wyjaśnia Dominika Rossa, doktorantka Uniwersytetu SWPS.

Czytaj także
mężczyzna litery język 1200x660.jpg
Korpomowa. Jak angielskie zapożyczenia zmieniają nasz język?

Czy są kobiety, które nie chcą być prezeskami i psycholożkami? Jak sposób wysławiania definiuje nasz światopogląd? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Iwona Burkacka (Instytut Języka Polskiego UW), Dominika Rossa (doktorantka Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS), Mateusz Adamczyk (Instytut Języka Polskiego UW)

Data emisji: 21.08.2018

Godzina emisji: 15.08

kul/pg

Czytaj także

Katarzyna Miller: idealny facet jest przede wszystkim swój

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:22
- Stereotypowo utarło się mówić, że "chłop jest prosty jak cep". A oni wcale nie chcą tylko "seksu i żarcia" - mówi w Czwórce psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller, autorka książek i razem z Suzaną Giżyńską współautorka "Instrukcji obsługi faceta".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealny plan na miłość. Czy jest wykonalny?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 10:18
Nie musisz być singlem do końca życia. Zastanów się, dlaczego akurat teraz brakuje obok ciebie drugiej osoby. Zacznij od poddania analizie swojego nastawienia, swoich potrzeb i doświadczenia.
rozwiń zwiń