Dobrowolność szczepień? Argumenty za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 14:00
W Sejmie trwa dyskusja o wprowadzeniu dobrowolności szczepień w Polsce. Temat wciąż wzbudza kontrowersje. Zdecydowanie przeciwne takiemu rozwiązaniu jest środowisko naukowe. 
Audio
  • Pro- i antyszczepionkowcy. Kto ma rację w tym sporze? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

grypa szczepionka choroba shutterstock 1200.jpg
Szczepić, czy nie szczepić? Zagrożone jest zdrowie publiczne?

- Szczepienia to jedno z największych osiągnięć medycyny. To, co dzieje się w tej chwili, to jakieś szaleństwo. Kwestionuje się jakiekolwiek autorytety, które mówią, że szczepienia są bezpieczne z punktu widzenia interesów pojedynczej jednostki oraz całej populacji. Skoro dotychczas szczepienia wyeliminowały wiele chorób zakaźnych, to najlepszy dowód, że to działa - mówił Prof. Janusz Książek. - Dążenie do nieszczepienia dzieci świadczy moim zdaniem o głupocie. Jakichkolwiek poważnych powikłań po szczepieniach jest 1 nawet na 1 600 000 zastrzyków. 

Zmiany w polskim prawie forsują za to ruchy antyszczepionkowe, które apelują o możliwość wyboru. Dobrowolność szczepień wprowadzono już na przykład w Belgii. - Jednak w Szwecji, czy Norwegii, gdzie szczepienia również nie są obowiązkowe, zaszczepionych i tak jest ok 98 proc. dzieci - wyliczała zaś Joanna Narożniak. - Środowiska antyszczepionkowe chcą nas przekonać, stosując emocjonalne argumenty. Jednak zderzenie racjonalności, faktów jest nieubłagane.

Jakie konsekwencje niesie decyzja o dobrowolności szczepień? O tym w nagraniu pierwszej godziny audycji. O samej ustawie opowiadała zaś w rozmowie Roberta Malinowskiego Justyna Socha, pełnomocnik komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Ustawodawczej Stowarzyszenia Stop NOP.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Robert Malinowski

Goście: Joanna Narożniak (rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie), prof. Janusz Książek (Klinika Pediatrii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka)

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 15.08

kd/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci z roczników 2013-2016

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 13:05
Rodzice zainteresowani bezpłatnym zaszczepieniem swoich dzieci, urodzonych w latach 2013-2016, przeciwko pneumokokom powinni zgłaszać się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - powiadomiło Ministerstwo Zdrowia. Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
rozwiń zwiń