Małgorzata Druciarek, Matylda Kozakiewicz: prace domowe to obowiązek obojga rodziców

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 16:30
Sprzątanie to jedna z głównych przyczyn kłótni w związku. Statystycznie kobiety poświęcają na obowiązki domowe dwa razy więcej czasu niż mężczyźni. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: jarmoluk/Pixaby

Partnerski podział obowiązków nie musi być podzielony równo na pół. To wynik negocjacji w kwestii podziału obowiązków obojga partnerów Małgorzata Druciarek

Kobietom porzadkizabierają ok 5 godzin dziennie, mężczyźni poswiecaja na nie więcej, niż dwie godziny. Z badań Instytutu Spraw Publicznych wynika, że nadmiar domowych zajęć to główne źródło stresu. Warto w związku z tym zastanowić się nad wprowadzeniem wygodnego dla obojga partnerów podziałem obowiązków. Na czym taki podział polega? 

- Partnerski podział obowiązków jest wynikiem negocjacji dwóch stron. Żadnej ze stron nie może być narzucony, nie jest też wynikiem oczekiwań społecznych - mówiła Małgorzata Druciarek z Instytutu Spraw Publicznych.

Większość obowiązków domowych nadal wykonują głównie kobiety. To wynika z naszego wychowania. Przejmujemy zachowania naszych rodziców Matylda Kozakiewicz

- Nie zakładamy z góry, że jednej ze stron ze względu na płeć z góry przydzielone są konkretne obowiązki. Dom tworzy oboje partnerów, więc obie osoby są odpowiedzialne za jego utrzymanie. Dzielimy się obowiązkami wg własnych preferencji i umowy - zgadzała się z przedmówczynią i dodawała autorka książki "Złe matki są najlepsze" Matylda Kozakiewicz. 

Co mówi o związku podział domowych obowiązków? Dlaczego za większość obowiązków domowych nadal odpowiedzialne są kobiety? Na ile wyceniana jest praca w domu? Co to znaczy "sprawiedliwy podział obowiązków domowych"? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Materiał: Weronika Puszkar

Goście: Małgorzata Druciarek (Instytut Spraw Publicznych), Matylda Kozakiewicz (autorka książki "Złe matki są najlepsze")

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 15.15

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy kobiety potrzebują pomocy w dotarciu do celu?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 16:50
- Moja babcia po zburzonej Warszawie jeździła w spódnicy na motocyklu. Dla mnie to pojazd bardzo kobiecy i hobby, które nie wymaga męskiej pomocy - przekonuje Weronika Kwapisz, która na motocyklu zwiedza świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy język polski dyskryminuje kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 17:00
Lekarka już nie dziwi. Bibliotekarka, dziennikarka i nauczycielka też nie. Ale czy Polacy są gotowi na filozofkę i inżynierkę?
rozwiń zwiń