Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce - jak je przezwyciężyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 18:10
Są dobrze wykształcone, ambitne, dobrze zorganizowane i efektywne. Dlaczego zatem kobiety w Polsce zarabiają - wg GUS - średnio 8 proc., czyli kilkaset złotych mniej niż mężczyźni?
Audio
  • O ile mniej kobiety zarabiają od mężczyzn i jak zwalczać to zjawisko? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

8 proc. - tyle, wg. GUS, mogą wynosić różnice w wysokości płac kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. - To przede wszystkim niezgodne z Konstytucją - mówił w Czwórce Piotr Szumlewicz z OPZZ. Jak tłumaczył, za niższe płace kobiet od mężczyzn odpowiada głównie model rodziny i tradycyjne role społeczne, w których coraz silniej funkcjonujemy. - Kobieta najpierw ma zajmować się dziećmi, dlatego później wchodzi na rynek pracy, a jednocześnie wcześniej z niego wypada, bo ma się zajmować wnukami - mówił ekspert. A jak tłumaczyły ekspertki Piotra Firana, kolejnym problemem są… niższe oczekiwania finansowe kobiet, niż mężczyzn.

Z czego wynika "brak finansowych ambicji" pań i jakie różnice w płacach obserwuje się w sektorze publicznym, a jakie w prywatnym? Czy da się wygrać ze stereotypowymi rolami kobiet i mężczyzn w Polsce i jak ten problem rozwiązuje ustawodawca? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Dominika Nawrocka (autorka bloga Kobieta i pieniądze"), Wioletta Żukowska-Czaplicka (Pracodawcy RP), Piotr Szumlewicz (OPZZ)

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 15.10

kd

Czytaj także

Ryba czy wędka - jak pomagać potrzebującym?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:00
Wykluczeni, bezdomni, rodziny żyjące na skraju ubóstwa - jedni wyciągają rękę po pomoc, w imieniu innych działają fundacje i stowarzyszenia. Jak pomagać, by było to skuteczne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazda "na zderzaku", czyli "typowy polski kierowca" na drodze

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 18:57
Kodeks drogowy nakazuje kierującemu utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. W praktyce osoba jeżdżąca "na zderzaku" pozostaje w Polsce bezkarna, dopóki nie dojdzie do kolizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w pracy. Dlaczego nie jesteśmy produktywni?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 18:15
Ponad 40 proc. pracowników polskich małych i średnich firm spędza w pracy od 40 do 50 godzin tygodniowo. To nawet dziesięć godzin więcej niż pracownicy w Europie Zachodniej. Taka postawa pracowników nie zawsze przekłada się na efektywność.  
rozwiń zwiń