Chlubne uzależnienie. Pracoholizm ceniony społecznie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 09:44
- Pracoholizm to jedyne uzależnienie, które jest cenione - mówi psycholożka Aleksandra Figura. - Często za nim idzie sukces, awans, podziw, ale też cierpienie uzależnionego - wyjaśnia.
Audio
  • Psycholożka Aleksandra Figura opowiada o pracoholizmie, zdradza też kilka sposobów jak ułatwić sobie życie z pracoholikiem (Strefa Prywatna/Czwórka)
Pracoholizm jest plagą XXI wieku
Pracoholizm jest plagą XXI wiekuFoto: Glow Images/ East News

- Wymiar pracy sprzyjający pracoholizmowi to czas powyżej 40 godzin w tygodniu, to dotyczy bardzo wielu z nas - mówi gość Czwórki. - Okazuje się, że wszystko co przepracujemy, poza zwykły etat, sprzyja zagrożeniu pracoholizmowi - dodaje.

Aleksandra Figura, analizując postawy pracoholików, stwierdza, że Ci bardzo chętnie nazywają siebie pracusiami. Okazuje się też, że często mimo zaangażowania w pracę, nie czerpią z niej satysfakcji, ale praca potrafi regulować ich napięcie - bez niej odczuwają niepokój.

Pracoholizm wpływa na nasze emocje i relacje społeczne. W Czwórce podpowiadamy też, jak odmówić szefowi pracy w nadgodzinach, i zdradzamy sposoby jak ułatwić sobie życie, żyjąc z pracoholikiem.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Aleksandra Figura (psycholożka, psychoterapeutka z Centrum probalans)

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 20.07

pj/jsz

Czytaj także

Gdzie kończy się zabawa a zaczyna nałóg?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 13:05
- Nie ma nic złego w tym, ze w wieku "nastu" lat próbujemy używek. Natomiast jeśli to idzie gdzieś dalej, to zaczyna się problem. Tę granicę bardzo trudno zauważyć - podkreśla Sylwia Minda-Grzyb, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń