Zielone miasta. "Mogą takie być, dzięki świadomym obywatelom"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 18:25
10 października obchodzimy Dzień Drzewa. Z tego okazji w wielu miastach w Katowicach, Bielsku-Białej, Krakowie i Warszawie, w ramach akcji pod hasłem "Każdy liść pochłania CO2" wolontariusze posadzą setki nowych roślin. 
Audio
  • Architektura zieleni. Jak rozsądnie wprowadzać ją do miast? (Czat Czwórki)

Jesteśmy coraz bardziej oderwani od przyrody. Ma to wpływ na to, w jaki sposób o niej myślimy Jacek Bożek

Zielone miasta to zdrowsze miasta, dlatego w Dniu Drzew, w wybranych miejscach w Polsce posadzone zostaną nowe brzozy, klony i wiśnie japońskie. Celem akcji jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród Polaków. W ciągu trwania całej edycji, od szesnastu lat zasadzono niemal 900 tys. drzew. Co możemy zyskać żyjąc w ich sąsiedztwie?

- Drzewa dają nam tlen. Pochłaniają dwutlenek węgla wspaniale oczyszczając powietrze. W upalne dni możemy ochłodzić się w ich cieniu, ich korony chronią przed hałasem i kurzem, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie - wyliczała Jolanta Migdał, koordynatorka projektu "Święto drzewa".

Z jednej strony szukamy bliskości z naturą, ale mając do wyboru: drzewo lub miejsce parkingowe, większość z nas wybierze to drugie Jacek Bożek

- Nie stoimy w przedsionku, jeśli chodzi o poziom zalesienia naszych miast, ale wciąż mogłoby być dużo lepiej - przekonywał Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja. - Miasta się zmieniają, rośliny są z nich wypychane, a ich miejsce zajmuje nowa infrastruktura - mówił i ostrzegał przed skutkami takich działań.

Co możemy z tym zrobić? Które rośliny najlepiej radzą sobie w mieście? W jakim lesie jest najczystsze powietrzeJak tworzyć nowoczesne i ekologiczne miasta? I czy mieszkańcy miast mają wpływ na kształtowanie zielonej przestrzeni? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Jolanta Migdał, koordynatorka projektu "Święto drzewa"; Jarosław Kasprzyk, Klub Gaja; w studiu: Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja

Data emisji: 10.10.2018

Godzina emisji: 16.08

ac

Czytaj także

Strefy czystego transportu. Będą opłaty za wjazd do centrów miast?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 19:27
Rząd przyjął projekt ustawy o elektromobilności, która umożliwia ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miast. Po tzw. strefach czystego transportu będą mogły się poruszać tylko pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi - energią elektryczną i gazem ziemnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy grozi nam katastrofa ekologiczna na Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
- Na dnie Zatoki Gdańskiej od 1945 roku spoczywa tankowiec Franken, a w nim 1,5 miliona litrów paliwa. Okręt zaczyna rdzewieć, istnieje realne zagrożenie, że przełamie się pod własnym ciężarem, a wówczas dojść może do niekontrolowanego wycieku paliwa i ekologicznej katastrofy - tłumaczy Olga Sarna z fundacji Mare. 
rozwiń zwiń