Zawód - jubiler. Czy piękno może się opatrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 16:57
Złoto, srebro, kamienie szlachetne - wszystko to jubiler musi umieć obrobić z chirurgiczną precyzją. Jak z jego perspektywy wygląda praca z pięknymi przedmiotami i czy piękno może się opatrzeć?  
Audio
  • Jak wygląda praca jubilera i kto może nim zostać? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nejron Photo

Przychodzą do nas ludzie, którzy chcą sprzedać na przykład biżuterię po dziadkach, która przetrwała czasy wojny. Staramy się ocalić ją od zapomnienia i dać jej drugie życie, by dalej cieszyła oczy swoim pięknem. K.Sobolewska

- W warsztacie jubilerskim przynajmniej część narzędzi każdy ma własnych. Gdy zaczynałem naukę w tej dziedzinie każdy, kto przychodził do mistrza musiał sam kupić sobie swoje cążki, do tego odpowiedni piłki. Do dziś jestem bardzo przywiązany do moich narzędzi - opowiadał pan Waldemar, jubiler z Warszawy. O tajnikach swojego zawodu mówiła też rzeczoznawca Karolina Sobolewska z pracowni Złoto-Orla Sobolewski. - Do sprawdzania próby każdego typu złota i srebra niezbędny jest inny kwas. Na zarysowany element nakładamy próbkę kwasu i sprawdzamy, czy złoto zacznie ciemnieć.- tłumaczyła ekspertka. 

Które elementy biżuterii są najtrudniejsze do stworzenia ręcznie? I jakie jeszcze wzruszające historie opowiadają nierzadko klienci salonów jubilerskich? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Dominika Klimek. W programie zajrzeliśmy także na jubilerskie stanowisko pracy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 15.03.2019 

Godzina emisji: 16.08

kd/ac

Czytaj także

Nowe strony w sieci. Mądry magazyn dla dziewczyn i czworonożne słodziaki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 18:50
- Gdybym miała 10 lat mniej ten magazyn by mnie absolutnie zachwycił, dziś po prostu bardzo mi się podoba - opowiada autorka cyklu "Nowe strony w sieci". - "Shine" nie ma nic wspólnego z prasą plotkarską i jest przeznaczony dla dziewcząt powyżej 13. roku życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi, wykształceni, bezrobotni. Czy warto studiować?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:18
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najszybciej z bezrobociem potrafią uporać się pracownicy fizyczni. Natomiast coraz wyższy procent osób zarejestrowanych w urzędach pracy i borykających się z jej brakiem stanowią absolwenci uniwersytetów i innych wyższych uczelni.
rozwiń zwiń