Czy potrafimy rozmawiać o seksie?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 22:42
Według badań co czwarty dorosły Polak i Polka poniżej 50 roku życia nie uprawiali seksu od dwunastu miesięcy lub dłużej. To dwa razy więcej niż dwie dekady temu.
Audio
  • Dlaczego seksualność wciąż jest tematem tabu? (Czat Czwórki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

W domach seks to temat tabu. Wieloletnie przemilczanie spraw związanych z intymnością widać później w gabinecie Ameera Ibrahim

Na zmniejszenie aktywności seksualnej wpływa wiele czynników - również brak komunikacji między partnerami. Terapeuci wyróżniają m.in. blokady związane ze słownictwem i blokady emocjonalne. Jak z nimi radzą sobie Polacy?

- Pierwsza wizyta u seksuologa jest dla pacjentów bardzo stresująca. To widać po ich mowie ciała i sposobie, w jaki się komunikują. Bariera wynika z tego, że ludzie zazwyczaj nie wiedzą, jakim językiem mają się posługiwać. Znają albo język fachowy, albo wulgarny i infantylny. "Na poważnie" o seksie mówią z dużym skrępowaniem - mówiła seksuolożka Ameera Ibrahim.

Im dłużej milczymy na temat seksu, tym trudnej jest nam później przebić się przez tę barierę. Granice nakładamy sobie sami Ameera Ibrahim

- Z badań przeprowadzonych przez Fundację Ponton wynika, że wychowanie seksualnie jest na dużo niższym poziomie, niż w czasach młodości naszych rodziców. Powinniśmy rozmawiać o naszej seksualności, to naturalna sfera naszego życia - przekonywała dziennikarka Marta Szarejko.

Co powoduje, że mamy trudności w komunikowaniu potrzeb i problemów seksualnych? Jak rozmawiać o seksie? W jaki sposób tabu związane z naszą seksualnością może spowodować dysfunkcje w rozwoju człowieka? O tym w rozmowie w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Ameera Ibrahim (seksuolożka), Marta Szarejko (dziennikarka, autorka książek "Seksuolożki", "Badania terenowe nad polskim seksem")

Data emisji: 8.08.2019

Godzina emisji: 15.09

ac


Czytaj także

Młodzi, wykształceni, bezrobotni. Czy warto studiować?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 18:18
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najszybciej z bezrobociem potrafią uporać się pracownicy fizyczni. Natomiast coraz wyższy procent osób zarejestrowanych w urzędach pracy i borykających się z jej brakiem stanowią absolwenci uniwersytetów i innych wyższych uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrzebujemy odpoczynku od mediów społecznościowych?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 18:50
- W Polsce jest 28 mln internautów, z czego 22 mln korzysta z mediów społecznościowych. To, że często do nich zaglądamy wynika z potrzeby bycia w stałym kontakcie - mówiła Magdalena Bigaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy małe miasta zatrzymają młodych?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 19:19
Jednym z bardzo widocznych trendów w ostatnich latach w naszym kraju jest depopulacja, czyli wyludnianie się małych miejscowości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kebab w Europie świętuje 50. urodziny. O przepis pytamy restauratorów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 17:11
Karmią zarówno głodnych studentów, zabieganych biznesmenów, jak i wracających z klubu imprezowiczów. Mimo że Polacy pokochali foodtrucki, to kebab jest wciąż najpopularniejszym szybkim jedzeniem "ulicznym". 
rozwiń zwiń