Kursy doszkalające, egzaminy wewnętrzne. Jak poprawiać umiejętności kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 21:12
- Na to, że polskie drogi należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie składa się wiele czynników, przede wszystkim brak właściwej infrastruktury - tłumaczyli w Czwórce eksperci: podinsp. Radosław Kobryś i Włodzimierz Kozłowski. Ale, jak podkreślali, warto także m.in. rozszerzyć program edukacji kierowców.
Audio
  • Jak zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach? (Czat Czwórki)
Korek na A1
Korek na A1Foto: PAP/Tytus Żmijewski

shutterstock_kierowca_d.jpg
ZOBACZ TAKŻE Postój na poboczu zamiast mandatu? "To ciekawy pomysł"

Jak przekonywał, na poziom bezpieczeństwa na polskich drogach składa się także brak umiejętności jazdy po trasach szybkiego ruchu, i przeświadczenie kierowców o braku nieuchronności kary. Jednak znakomita większość kierowców to dobrzy kierowcy. - Wystarczy, że na tysiąc samochodów, które zobaczymy na trasie, jeden zachowa się niezgodnie z przepisami. I to właśnie on zostanie zapamiętany. Z drugiej strony, niestety tylko niektórym uczestnikom ruchu droga wybacza błędy. Część z tych osób kończy źle lub bardzo źle - dodał ekspert.

A jak mówił Włodzimierz Kozłowski, choć części polskich kierowców brakuje umiejętności, mają za to przekonanie o własnej nieśmiertelności. - To oczywiście nie dotyczy wszystkich, ale ułańska fantazja niektórych kończy się niedostosowaniem prędkości do warunków na drogach. Dlatego warto dodatkowo rozszerzać program i rzetelnie doszkalać kierowców, bo podstawa programowa na kursach nie gwarantuje bezpieczeństwa na drodze - mówił gość Piotra Firana. 

Jakie błędy popełniają najczęściej szkoleniowcy w polskich szkołach jazdy? I jaki wpływ na brawurę polskich kierowców, zwłaszcza młodych, mają gry komputerowe? I co z przepisem, by kierowcy, zamiast płacić mandat, stali kilkadziesiąt minut na poboczu? jak reagują młodzi kierowcy, gdy pierwsza raz w życiu wpadną w kontrolowany poślizg? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, w którym Anna Depczyńska sprawdziła, jak przygotować właściwie samochód do zimy, by móc podróżować bezpiecznie. O czym warto pamiętać?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: podinsp. Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Włodzimierz Kozłowski (Akademia Praktycznych Umiejętności)

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 15.09

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie masz dzieci - czy powinieneś płacić na tych, którzy mają?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 19:40
Kontrowersyjny pomysł o wprowadzeniu kolejnych opłat, tzw. bykowego już upadł, ale dyskusje o dyskryminacji osób, które z różnych przyczyn nie chcą, bądź nie mogą mieć dzieci wciąż budzą wiele emocji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

45-minutowy postój na poboczu zamiast mandatu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 09:45
Policja w Estonii testuje nowy sposób karania piratów drogowych. 
rozwiń zwiń