45-minutowy postój na poboczu zamiast mandatu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 09:45
Policja w Estonii testuje nowy sposób karania piratów drogowych. 
Audio
  • Nowy pomysł estońskiej policji dotyczący przymusowego postoju na poboczu komentuje podinspektor Radosław Kobryś (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Zgodnie z założeniami projektu policjant będzie miał możliwość ukarania kierowcy 45-minutowym postojem na poboczu. Pilotażowy program walki z piratami drogowymi jest obecnie testowany na drodze między Tallinnem a Raplą. Powodem jego powstania był radykalny wzrost liczby wypadków drogowych w Estonii w 2018. 

- To bardzo ciekawy pomysł. Kara grzywny w drodze mandatu jest problemem, punkty karne są problemem, ale wizja stania w jednym miejscu przez 45 minut albo więcej, co ma być uzależnione od woli policjanta, może być jeszcze większym problemem - ocenia podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Może to wyłączyć chęć jechania zbyt szybko. To pomysł godny uwagi - dodaje. 

Estońska policja ma nadzieję, że karny postój uderzy w zamożnych kierowców, na których mandaty nie robią wrażenia. Kierowca będzie miał możliwość wyboru: mandat albo postój, ale tylko wtedy, gdy złamie przepisy pierwszy raz. Przy kolejnych wykroczeniach nie ma szans na uniknięcie kary czasowej. 

Okazuje się, że i w Polsce rośnie liczba piratów drogowych. W szeregach polskiej drogówki powstały specjalne grupy Speed, odpowiedzialne za ściganie kierowców drastycznie przekraczających prędkość. Jak one działają? Co estońskie kary mają wspólnego z wyścigami Formuły 1?  O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 7.16

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stockholm Fashion Week odwołany z powodu… braku proekologicznych rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 15:47
Choć udowodniono, że nadmierna produkcja, transport i niewłaściwa utylizacja ubrań mają szkodliwy wpływ na środowisko, to o tych problemach w branży modowej nadal mówi się niewiele. Chcą to zmienić Szwedzi, którzy w imię ekologii postanowili odwołać Sztokholmski Fashion Week.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy ocieplenie klimatu rani Ziemię i Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:43
Coraz więcej ludzi cierpi z powodu lęku przed zmianami klimatycznymi – alarmują psychologowie. W Polsce, aż 90 procent z nas uważa, że kryzys klimatyczny to problem i zagrożenie. 
rozwiń zwiń