10 miesięcy w Ameryce Południowej. Na początek: Kolumbia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 20:48
Marta miała dość pracy w wielkiej korporacji. Od dawna planowała podróż do Ameryki Łacińskiej. Plan zakładał kilkumiesięczną podróż, ostatecznie spędziła tam prawie dziesięć miesięcy. Pierwszym kierunkiem była Kolumbia.
Audio
  • Kolory, rajskie plaże i pyszna kuchnia. Marta Vargas o Kolumbii (Czat Czwórki)
Kolumbia
KolumbiaFoto: shutterstock.com/Gail Johnson

zapach dziewczyna kwiat 1200.jpg
Co w praktyce oznacza "slow life"?

Poczuła niedosyt Ameryki Łacińskiej

Założyła, że w każdym z krajów Ameryki Południowej spędzi maksymalnie dwa miesiące. Plan nie wypalił. Kolumbia stała się dla niej, jak mówiła bliska od pierwszego momentu. 

- Jest niezwykle kolorowym i gościnnym krajem - mówiła. - Wypaliłam się w swojej poprzedniej pracy i stwierdziłam, że to dobry czas, by postawić na siebie. Zwolniłam się po kilku latach pracy. Odchodziłam z uśmiechem na twarzy, jeszcze większy pojawił się, kiedy wylądowałam na lotnisku. Zobaczyłam wiele mniej i bardziej turystycznych zakątków tego kraju i dziś wiem, że na pewno jeszcze tam wrócę - opowiadała.

shutterstock_islandia1200.jpg
Posiłek z rekina i wulkaniczny pył. Odwiedzamy Islandię

Od rajskich plaż po dżunglę

A podróżować można od rajskich plaż na Wybrzeżu Karaibskim po prawdziwą dżunglę i rdzenne plemiona Amazonii. Czym jeszcze żyje ten kraj? Jak mówiła podróżniczka, przede wszystkim kawą, którą Kolumbijczycy uwielbiają. Żywa jest tam kultura picia kawy. To, co ostatecznie znajdzie się w twojej filiżance możesz poznać od pierwszego ziarenka, które rośnie na tamtejszych plantacjach. Dowiemy się, jak się je przygotowuje, suszy, jakimi technikami można je wypalać. Wszechobecna, jak mówiła, jest tam też muzyka. - To bardzo gościnny kraj. Nawet ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na różnego rodzaju udogodnienia przyjmą cię do swojego domu - przekonywała. 

To kraj kawy i salsy

Kolumbia to też kraj mięsożerców. - W lokalnych restauracjach możesz zamówić danie składające się wyłącznie z kawałków różnego rodzaju mięsa. Uwielbiają też ziemniaki. Na niektóre kwestie trzeba jednak uważać. - Bardzo niechętnie rozmawiają o narkotykowej przeszłości tego kraju. Wydarzenia, które mogliśmy oglądać choćby w serialu Narcos miały miejsce ponad dwadzieścia lat temu. Dziś Kolumbia chce słynąć z salsy, kawy i pięknej pogody. Łatwo obrazić tubylców zaczynając ten drażliwy temat - opowiadała. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Gość: Marta Vargas Pinzon 

Data emisji: 4.02.2020

Godzina emisji: 16.10

ac

Czytaj także

Na polskich kąpieliskach brakuje ratowników?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 18:51
Sezon wypoczynkowy się zbliża, a chętnych do pracy na kąpieliskach strzeżonych brakuje. Z roku na rok Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w całej Polsce zmaga się z problemem braków kadrowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz wytłumaczyć dziecku świat? Zabierz go w podróż

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 17:20
- W trakcie naszej wyprawy codziennie spełnialiśmy marzenia i zdobywaliśmy różne - nie tylko górskie - szczyty - opowiadają podróżnicy Eliza i Wojciech Łopacińscy, którzy wraz z dziećmi objechali dookoła świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salsa kubańska na Karaibach. Magdalena Woźnikiewicz opowiada o Kubie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 19:37
Cubamia Projekt to strona stworzona z miłości do kultury kubańskiej. Jej autorka Magda Woźnikiewicz prezentuje na niej najświeższe informacje o Kubie, jej barwnej kulturze, tańcu i muzyce. 
rozwiń zwiń