Na polskich kąpieliskach brakuje ratowników?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 18:51
Sezon wypoczynkowy się zbliża, a chętnych do pracy na kąpieliskach strzeżonych brakuje. Z roku na rok Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w całej Polsce zmaga się z problemem braków kadrowych.
Audio
  • Dlaczego na polskich kąpieliskach brakuje ratowników? Jak wygląda praca ratowników? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Artem Postoev

plaza WOPR ratownik ratownicy morze bezpieczenstwo 1200px fot Czworka.jpg
Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Zgodnie z prawem, aby kąpielisko mogło zostać otwarte, muszą pracować na nim ratownicy. Tymczasem tylko w województwie zachodnio-pomorskim WOPR ma zapewnione 40 na 120 potrzebnych osób. Jak przekonywał Jerzy Burski, problemem w skali ogólnopolskiej są m.in. mało korzystne warunki finansowe w tym zawodzie. - Jeśli człowiek odpowiedzialny jest za życie innych, musi mieć odpowiednie wynagrodzenie i socjal: spanie, jedzenie, miejsce do trenowania. To kwestia bezpieczeństwa: jeśli ratownik nie będzie doskonalił swoich umiejętności codziennie, może się zdarzyć tak, że potem podczas akcji sam będzie potrzebował pomocy - mówił gość Piotra Firana.

Najwiecej ofiar w Polsce pochłaniają rzeki, nie morze czy baseny. A ludzie i tak się nich kąpią, bez zwględu na prąd. Jeśli ratowników nie będzie na kąpieliskach, nikt nie przestanie z nich korzystać, ale będzie to jeszcze bardziej niebezpieczne Jerzy Burski

Ratownicy pracują nie tylko w kąpieliskach podczas wakacji, ale także… jako policjanci. - Pomagamy, egzekwujemy przepisy prawa wodnego i żeglugi - mówiła o swojej pracy Kinga Czerwińska. - Jednak zawsze jest zbyt mało ludzi, by dopilnować wszystkiego, dlatego nic nie zastąpi zdrowego rozsądku amatorów zabaw nad wodą i w wodzie - dodała. 

Jak zostać ratownikiem wodnym, jakie uprawnienia należy posiadać i gdzie można je zdobyć? Jak wygląda "typowy dzień ratownika wodnego"? O tym w materiale Weroniki Puszkar.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kinga Czerwińska (Komisariat rzeczny policji, Komenda Stołeczna), Jerzy Burski (instruktor ratownictwa)

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisji: 15.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gruzja to nie tylko królestwo smaków

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 18:58
- Gruzja to kraj o bogatej historii i kulturze. Każdy Gruzin powie, że serce Gruzji bije w jego domu przy rodzinnym stole, kiedy zaprosi cię w gości - mówi reporter Grzegorz Kapla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk. "Do ostrości trzeba się przyzwyczaić"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:20
- Moim ulubionym specjałem kuchni meksykańskiej jest sos mole, czyli różnego rodzaju paryczki chili zmieszane z kakao i z czekoladą - opowiada podróżnik Szymon Góralczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tanie wakacje? "Nie czekaj na ostatnią chwilę"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 16:00
Szybkość, komfort, ale też cena - tym kierujemy się wybierając wakacyjny środek transportu. - Najtańszy bilet kupiłam za 4 grosze i poleciałam do Europy. To był początek taniego latania w Polsce, niestety teraz nie ma już tak atrakcyjnych cen - opowiada podróżniczka Marzena Filipczak.
rozwiń zwiń