Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 18:58
Niektórzy mają do nich skłonność bez względu na czasy i okoliczności. Nieufność mają zakodowaną w sposobie myślenia. W sytuacji, której nie jesteśmy w stanie kontrolować, nasza podejrzliwość i skłonność do katastroficznego myślenia wzrastają. 
Audio
  • Teorie spikowe i fake newsy. Dlaczego w nie wierzymy? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

tajlandia 1200 shutterstock.jpg
Polak pomaga w Tajlandii. Jak wesprzeć najbardziej potrzebujących?

Długa tradycja tworzenia alternatywnych scenariuszy rzeczywistości

Teorie spiskowe są z nami od zawsze. Z ich pomocą usprawiedliwiamy zjawiska, które nie są dla nas do końca zrozumiałe. Czas pandemii zrodził dziesiątki spiskowych teorii. Jedna z nich wiąże z epidemią sieć 5G. Inna – niekontrolowaną politykę kredytową banków, która doprowadziłaby do potężnej recesji, gdyby w sukurs nie przyszedł COVID-19. Jeszcze inna – zaprzecza w ogóle epidemii. Co nam daje wiara w teorie spiskowe i jak je weryfikować?

Odpowiedź na niezrozumiałe sytuacje i wydarzenia

zmiana czas letni zimowy zegarek wskazówki 1200.jpg
Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?

Teorie spiskowe i fake newsy towarzyszą dużym, nowym, często szokującym wydarzeniom, które działają na nas, jak zapalnik. W tym przypadku jest to pandemia, wcześniej była to np. śmierć księżnej Diany.

- Kiedy dociera do nas tak abstrakcyjny news, niektórzy zaczynają się zastanawiać, czy nie jest to tzw. spisek możnych tego świata - wyjaśniała dr Kinga Przybysz-Polakowska medioznawczyni z Instytutu Analiz Społecznych Quantum. Problemem, jak wskazywała są też bańki informacyjne, w których żyjemy. - Algorytmy podają nam informacje, które najbardziej nas interesują. Wierzącym w teorie spiskowe będą sugerowane właśnie takie treści. Na to, powinniśmy być szczególnie wyczuleni - przestrzegała.

shutterstock firma biznes 1200.jpg
Praca zdalna. Czy zostanie z nami na zawsze?

Indywidualny system przekonań sprawia, że czujemy się bezpiecznie

Jak mówiła dr Joanna Malinowska z wydziału Filozofii UAM w Poznaniu jest wiele powodów, dla których ludzie wierzą w prawdziwość teorii spiskowych. - Docierają do nas informacje, które nie do końca nam się podobają. Wywołują w nas wiele emocji, także takich, jak bezradność i strach. Budujemy alternatywny przekaz, z którym łatwiej jest nam się pogodzić i dopasowujemy go do sieci przekonań, do których te teorie pasują. Ich celem jest porządkowanie naszej rzeczywistości - tłumaczyła

- Wszystkie teorie alternatywne do powszechnej wiedzy na temat świata mają też cechę wspólną - ich zwolenników nie da się przekonać, powołując się na wiarygodne i potwierdzone informacje - zwracała uwagę dr Joanna Malinowska. 

Zatem w jaki sposób walczyć z teoriami spiskowymi? Jak rozpoznać fałszywe informacje? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Joanna Malinowska (wydział Filozofii UAM w Poznaniu); dr Kinga Przybysz-Polakowska (medioznawczyni, Instytut Analiz Społecznych Quantum)

Data emisji: 29.04.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Internetowy taniec przypomni, jak poprawnie myć ręce

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 09:04
Na TikToku pojawił się taniec inspirowany koronawirusem. Internetowy challange ma przypominać o tym, w jaki sposób poprawne myć ręce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poradzić sobie ze społeczną izolacją?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 23:41
Pandemia sprawiła, że straciliśmy poczucie przewidywalności i kontroli. Zburzyła podstawy naszego poczucia bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat w czasie pandemii… Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 21:45
Jeśli chodzi o liczbę zakażeń COVID-19 – Stany Zjednoczone przegoniły resztę świata. Szacuje się, że liczba ofiar koronawirusa wyniesie między 100 tysięcy a 240 tysięcy. Szczyt zachorowań ma przypaść w połowie kwietnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Używki w czasie pandemii. Kieliszek zastąp medytacją

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 20:57
Na świecie podczas pandemii wzrosła sprzedaż alkoholu. Stał się on sposobem na przetrwanie także w krajach najbardziej w Europie dotkniętych epidemią – Hiszpanii i Włoszech. W Polsce problem także rośnie, a czas kwarantanny staje się dla wielu pułapką. 
rozwiń zwiń