Polskie Radio
Section05
sieć 5G

Prywatna sieć 5G na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jakie możliwości daje nowe łącze?

Od lat mówi się, że sieć 5G zrewolucjonizuje relacje człowiek – maszyna. Przesyłanie danych będzie szybkie, a to może przyczynić się do postępu w rozwoju medycyny, transportu czy telefonii komórkowej. Z możliwości łącza od niedawna korzysta Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Uczelnia uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie radiowe na użytkowanie prywatnej sieci 5G.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar sieć 5G technologia AGH

Strach przed działaniem sieci 5G. "Edukacja ma kluczowe znaczenie"

Nowe technologie wzbudzają czasem obawy i budzą kontrowersje. Strach przed działaniem sieci 5G nie jest zjawiskiem odosobnionym. Dodatkowo poczucie zmieszania wprowadzają pojawiające się w sieci fejki. - Ważna jest edukacja, która powinna się zacząć od jak najmłodszego wieku - mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. - Kiedy wdrożymy lekcje fizyki, które będą pokazywały na przykładach, w jaki sposób ta łączność bezprzewodowa się odbywa, to będziemy mogli odczarować te wszystkie strachy, które wiążą się z technologiami i powodują podpalenia czy niszczenie infrastruktury.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie telefony komórkowe Mateusz Kulik sieć 5G łączność bezprzewodowa

Technologia 5G – czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wątpliwości

Dużo obecnie mówi się o technologii 5G w kontekście polepszenia jakości usług telekomunikacyjnych. Jednak technologia 5G dotyczy także innych dziedzin naszego życia. A jednocześnie wśród niektórych osób wciąż budzi obawy. Staramy się je rozwiać, wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Zobacz więcej na temat:  technologia NAUKA sieć 5G promieniowanie sieć wifi Beata Michniewicz telefony komórkowe nowe technologie

Nowe technologie i sieć 5G: jakie są mity, a jaka rzeczywistość?

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Ale jak zwykle coś, co jest nowe i niesprawdzone, może powodować strach. Niepotrzebnie – mówią naukowcy i badania. A polski rząd wraz z Instytutem Łączności przygotowuje szkolenia dla mieszkańców, uświadamia tych nieprzekonanych i tych, którzy protestują przeciwko nowej technologii. 
Zobacz więcej na temat:  sieć 5G Rafał Tomański NAUKA nowe technologie telefony komórkowe Klub Trójki Trójka

Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

Dlaczego to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? A może te zjawiska dotyczyły również poprzednich generacji telefonii komórkowej? Dlaczego protestujemy przeciwko masztom, choć tak chętnie z nich korzystamy? Jakie mity na ten temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański technologia sieć 5G Klub Trójki

Technologia 5G. "Nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka"

Od lat niektóre środowiska walczą z sieciami komórkowymi, sugerując, że technologia 5G może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. - Badania nad polem elektromagnetycznym w kontekście zdrowia prowadzone są od dziesięcioleci i na tę chwilę nie stwierdzono, że pole elektromagnetyczne o wartościach dopuszczalnych wpływa jakkolwiek negatywnie na zdrowie człowieka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Kwiecień z Instytutu Łączności.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Izabela Kostyszyn technologie mobilne sieć 5G

Sprzedaż częstotliwości 5G. "Priorytetem powinno być bezpieczeństwo, nie zyski"

Przy sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G priorytetem powinno być bezpieczeństwo, a nie zyski - wynika ze stanowiska Związku Cyfrowa Polska. Cena wywoławcza każdego bloku częstotliwości wynosi 450 mln zł. Do wtorku trwały konsultacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczące sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja technologia sieć 5G przetarg infrastruktura infrastruktura krytyczna