Wakacje na ROD-os? Polacy ruszyli na działki

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 11:14
Niegdyś zapomniane i niechciane, dziś to obiekt marzeń wielu Polaków. W dobie pandemii Polacy masowo ruszyli do ogródków działkowych. Zainteresowanie jest ogromne, ceny także poszybowały w górę.
Audio
  • Życie działkowca. Wady i zalety rodzinnych ogródków działkowych (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

2015.12.22 szwecja dom 1200.jpg
Życie po szwedzku. "Szanują tradycję, lubią własne towarzystwo"

Jeszcze parę lat temu można było komuś dopiec, mówiąc, że zamiast na greckiej wyspie letni odpoczynek spędzi na ROD-os, czyli na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Dziś nikt już się z tego nie śmieje. Jak przekonywał Edward Galus, prezes okręgu świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców, w całej Polsce brakuje miejsc na tzw. miejskich działkach. - W Polsce mamy 26 okręgów i wiele z nich sygnalizuje kilkukrotny wzrost zapotrzebowania - wyliczał rozmówca Mateusza Kulika. 

ZOBACZ TAKŻE Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji? >>>

Cena takiej działki zależy m.in. od miasta, w którym jej szukamy. - Ceny w okręgu świętokrzyskim są niższe niż w Warszawie, Krakowie, Szczecinie czy Poznaniu - mówił Edward Galus. Kolejny wyznacznik to to, co na tej działce się znajduje. - Jeśli działka jest pusta będzie taniej. Jeśli mamy dobrze utrzymany i zagospodarowany obszar, to może być nawet 30 tys. złotych. Dodatkowym atutem są podłączone media, dzięki którym cena rośnie - tłumaczył ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Trudny dostęp do lekarza, łatwy do leków. Jak Polacy leczą się sami? >>>

Jak przekonywał, jeśli ograniczenia dotyczące podróżowania nie zostaną zniesione, dla właścicieli działek ich ogródki mogą okazać się wybawieniem. - Wiemy, że sporo osób planuje tam spędzać nie tylko weekendy, ale całe wakacje - przekonywał Edward Galus. Sprawdzili to reporterzy Czwórki, którzy rozmawiali m.in. z panem Zenonem, właścicielem ogródka w stolicy. - Przycinanie żywopłotu, dbanie o pomidory, czy ogórki, drzewa i krzewy - wymieniał swoje codzienne zajęcia pan Zenon. I jak podkreślał, działka ma wiele zalet. - To przede wszystkim możliwość obcowania z przyrodą bez wyjeżdżania z miasta. Odpoczynek na działce zawsze jest też aktywny, tu nie można się nudzić, choć oczywiście czasem watro poleniuchować - tłumaczył rozmówca Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 29.05.2020

Godz. emisji: 15.07

kd/kul

Czytaj także

Mieszkańcy adoptują donice - to zazieleni stolicę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:36
Puste donice, zapomniane gazony miejskie mają szansę na nowo rozkwitnąć dzięki akcji "Zaadoptuj donicę". Oddolna inicjatywa mieszkańców warszawskiej Pragi rozlała się na całe miasto i sięga jeszcze dalej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie po szwedzku. "Szanują tradycję, lubią własne towarzystwo"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:53
Szwecja to kraj, którego mieszkańcy od lat znajdują się w czołówce najszczęśliwszych na świecie. Słyszymy, że to naród ludzi spokojnych, ale lubiących własne towarzystwo i dość zamkniętych. Jak zmienia się społeczna mozaika tego kraju?
rozwiń zwiń