Sadź warzywa - uprawa roślin uszczęśliwia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 08:28
Uprawa roślin, szczególnie tych jadalnych, to jedna z najbardziej poprawiających samopoczucie aktywności. Nawet niewielki ogródek poprawi nam humor, choć powinniśmy zacząć od oswojenia się z porażką.
Audio
  • Jak uprawa roślin wpływa na naszą psychikę? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Agatha Koroglu

Badania przeprowadzone przez naukowców z Princeton Environmental Institute skupione zostały na aktywnościach 370 uczestników. Badacze zbierali informacje na temat ich sposobów spędzania wolnego czasu. Pomagała im w tym aplikacja w telefonach. Dzięki temu wyróżnili 5 głównych aktywności, które poprawiają nam humor. 

porządek czystość sprzątanie higiena 1200.jpg
Chcesz oczyścić umysł? Posprzątaj swoje mieszkanie!

Okazuje się, że uprawa ziół czy pomidorków koktajlowych na balkonie może mieć zaskakująco dobry wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Princeton opieka nad roślinami daje efekt podobny do jazdy na rowerze czy spacerów. Korzyści płynące z uprawy są takie same w przypadku osób zamieszkujących tereny miejskie, jak i podmiejskie. Analiza amerykańskich naukowców wykazała, że w największym stopniu ogrodnictwo poprawia samopoczucie kobietom i osobom o niskich dochodach.

- Dla nas, terapeutów, to wcale nie jest wiedza tajemna. Rośliny mają bardzo kojący, odstresowujący wpływ na nasz układ nerwowy - tłumaczy psycholog, Katarzyna Kucewicz. - Działa to troszkę inaczej niż jazda na rowerze, która wytwarza endorfiny. Tu mamy do czynienia z działaniem bardziej uspokajającym, wyciszającym. Nie bez powodu mój ośrodek jest pełen roślin. My sądziliśmy zawsze, że te rośliny są tu podstawą do tego, żeby się tu lepiej psychicznie czuć - dodaje. 

Co interesujące, z badań wynika, że większe korzyści dla naszej psychiki płyną z uprawy roślin jadalnych, a nie dekoracyjnych. Katarzyna Kucewicz podkreśla jednak, że zanim zabierzemy się za sadzenie warzyw to powinniśmy oswoić się z perspektywą porażki. 

- Uprawa warzyw, owoców na balkonie może być też trochę stresująca - zauważa rozmówczyni Martyny Ogonek. - Rośliny uspokajają wtedy, gdy nauczymy się o nie dbać i nasza uprawa może się udać. Musimy mieć do tego odpowiednie podejście - dodaje. 

Od kilku lat możemy zaobserwować, że warzywne ogródki to już pewien nurt, który wplatany jest w ekologiczne trendy.

Warzywa i owoce sadzimy na działkach...

Wyświetl ten post na Instagramie.

DZIAŁKING Temat nr 2 "Duma ogrodnika" Na tą chwilę na naszej działce największą naszą dumą jest warzywniak z prawdziwego zdarzenia ❤️ Zrobiony z materiałów z odzysku w duchu zero waste, przekopany w gorący majowy weekend, cieszy od tamtej pory nieprzerwanie nasze oczy 👀 😀 Stanowi początek mojej wielkiej miłości do własnych, uprawianych warzyw 🥕 🌽 🌶️ 🥒🍆🍅🙈 😂 Od niego się wszystko zaczęło... Na tą chwilę czekamy na kuriera z tunelem... 😂 Nasiona już zakupione, w ten weekend zabieram się za pierwsze sadzenie nasionek... 💪😎 Śmiało można powiedzieć, że choroba się rozwija, jest zakaźna 😂🙈 Zapraszamy serdecznie wszystkich do zabawy!!! 😁 Dodawajcie posty, wrzucajcie zdjęcia w relacji, pamiętajcie tylko proszę by oznaczyć Nasz profil @NA_DZIALKE i #NA_DZIALKE Miłośnicy działkingu łączmy się ♥️ Miłego weekendu ☺️ _________________________________ #na_dzialke #nadziałce #działka #działkowicz #ogród #ogródek #wmoimogrodzie #ogrodnik #mójogród #ogrodowelove #ogródwarzywny #warzywnik #warzywniak #wyhodujizjedz #wyhodujsobiejedzenie #warzywa #własnewarzywa #village #polishvillage #plot #garden #inmygarden #mygardentoday #gardener #vegetablegarden #growyourownfood #vegetables #myownveggies #growandeat

Post udostępniony przez Na działkę! (@na_dzialke)

Ale i hodujemy je we własnych domach, na balkonach czy parapetach, a nawet w miejskich ogródkach, jak Katarzyna i Dominika z duetu inspekty.pl, które były naszymi gośćmi w cyklu Ekoiści

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 21.05.2020

Godzina emisji: 7.15

pj


Czytaj także

Wegedyski zamiast wegeburgerów. Bezmięsne produkty o mięsnych nazwach

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 15:00
Tak będzie wyglądać nasza przyszłość, jeśli Bruksela zajmie się wnioskiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
rozwiń zwiń