Życie po szwedzku. "Szanują tradycję, lubią własne towarzystwo"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 17:53
Szwecja to kraj, którego mieszkańcy od lat znajdują się w czołówce najszczęśliwszych na świecie. Słyszymy, że to naród ludzi spokojnych, ale lubiących własne towarzystwo i dość zamkniętych. Jak zmienia się społeczna mozaika tego kraju?
Audio
  • Jak wygląda życie w Skandynawii? Opowiadają Polki mieszkające w Szwecji (Czat Czwórki)
Szwedzi uwielbiają przyrodę i życie na łonie natury. Niektórzy z nich odczuwają podobno ogromny stres związany... ze zmianami klimatycznymi
Szwedzi uwielbiają przyrodę i życie na łonie natury. Niektórzy z nich odczuwają podobno ogromny stres związany... ze zmianami klimatycznymiFoto: Tommie Hansen/CC BY 2.0/Pixabay

"Szweda nie interesuje, ile zarabiasz"

Mieszkająca w Szwecji Aldona Hartwińska prowadzi vloga "Pofikasz". Opowiada na nim, jak wygląda Szwecja z punktu widzenia mieszkającej tam Polki. - Szwedzkie społeczeństwo bardzo zmieniło się na przestrzeni lat. Jeśli jednak chciałabym opisać typowego Szweda, mogłabym powiedzieć, że to osoba, która najbardziej interesuje się czubkiem własnego nosa - mówiła. - To osoba, która nie wtrąca się w życie sąsiada, nie interesują go poglądy polityczne, wyznanie, czy zarobki innych. W Szwecji mogę być tym, kim chcę i nie jestem za to oceniana.

Wolność za cenę transparentności?

Dużym problemem, jak mówiła, jest bardzo duża transparentność na temat mieszkańców. - W Szwecji nie istnieje RODO. Ludzie mogą zdobyć na swój temat bardzo dużo informacji. Istnieją strony w sieci, za pośrednictwem których odnajdziemy adres, numer telefonu, informacje o zarobkach, a nawet o tym, z kim taka osoba mieszka. W Polsce pomyślelibyśmy, że to niebezpieczne, dla Szwedów to zupełnie normalne. Większość mieszkających tam ludzi żyje na podobnym poziomie, nie mają się czego wstydzić, nie czują potrzeby, by zatajać takie informacje - tłumaczyła. Ciężko jest zostać sąsiadem Szweda, bo często cała wspólnota musi wyrazić zgodę na to, by obcokrajowiec mógł gdzieś zamieszkać. Nie wybudujesz, ani nawet nie przemalujesz fasady domu według własnego projektu. 

Samotny jak Szwed. "Lubią własne towarzystwo"

Zosia Jagiełło-Lindström prowadząca bloga "My life made in Sweden" opowiadała, że bardzo trudno zaprzyjaźnić się ze Szwedem. - Trzymają się we własnym gronie, a mieszkający tam ludzie zza granicy muszą tworzyć społeczności razem z osobami z innych krajów. Szwedzi najczęściej przyjaźnią się i utrzymują kontakt z osobami, które poznali bardzo wcześnie, w szkołach podstawowych i liceach. Rzadko rozszerzają ten krąg znajomych, wychodząc z założenia, że nowe znajomości nie są im potrzebne. Im dalej w głąb kraju, tym bardziej zamknięte są społeczności, szczególnie widać to na wyspach. Widać tu też duże poszanowanie dla tradycji

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Zosia Jagiełło-Lindström; Aldona Hartwińska (Polki mieszkające w Szwecji)

Data emisji: 27.05.2020

Godz. emisji: 16.07

ac/kul

Czytaj także

Strzyżenie w domu. Czy to na pewno dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 20:31
Od chwili zamknięcia zakładów fryzjerskich w całej Polsce, włosy przeciętnego Polaka urosły o ponad centymetr. I jeszcze podrosną.  Zwłaszcza, że nie mamy dostępu do fryzjera, musimy radzić sobie sami, tylko czy to aby na pewno dobry pomysł?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak radzi sobie nasz zegar biologiczny w czasie izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 14:27
Brak budzika, przedłużony czas pracy i częstszy sen? Teoretycznie możemy sobie pozwolić na późne chodzenie spać i późne wstawanie, pracę w piżamie, dowolne pory posiłków. Ale to nie do końca prawda. Jak pracujemy i odpoczywamy w home office?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kwarantanna wpływa na naszą dietę?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 21:23
Dużo czasu spędzamy w domu, pracujemy zdalnie, uczestniczymy w zajęciach online. Dlatego wielu z nas zmieniło dietę. Zaczęliśmy gotować, a przestaliśmy jeść w pośpiechu, "na mieście", mniej też w naszej diecie tzw. śmieciowego jedzenia, czyli przekąsek. - Jedzmy produkty pełnoziarniste i nie zapominajmy, że warto zmniejszyć porcje, bo mamy teraz mniej ruchu - radzą eksperci w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpiecznie i ekologicznie. W pandemii na jednośladzie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 19:20
Jazda na rowerze to bezpieczna forma sportu, którą możemy uprawiać poza domem. To sposób na podtrzymanie kondycji, zwiększenie odporności z zachowaniem bezpiecznej odległości z innymi uczestnikami ruchu. Dostępność rowerów miejskich sprawiła, że zaczęliśmy masowo uprawiać ten sport. Czy ta pasja zostanie z nami na dłużej?
rozwiń zwiń