Podróż przez Amerykę Środkową. "Nie miałam czasu na strach"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 19:25
W podróży spędziła w sumie 6 pełnych lat, odwiedziła 77 krajów, m.in. państwa Ameryki Środkowej - od Meksyku po Panamę. - To kraje bardzo różnorodne, zaskakujące pod względem kulturowym - mówiła w Czwórce Dominika Sidorowicz.
Audio
  • O podróżach po krajach Ameryki Środkowej opowiada Dominika Sidorowicz (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: lzf/Shutterstock.com

majowie 1200.jpg
Na szlakach duchowości Majów. "Moją mapą były ludzkie historie"

- Największe zaskoczenie przeżyłam wjeżdżając z Gwatemalii do Salwadoru. Ta granica jest dość wyraźna, bo każdy z tych krajów wygląda zupełnie inaczej. Jest tam także zupełnie inny pejzaż kulturowy, inni ludzie. Nagle, po przekroczeniu granicy zrobiło się sympatycznie - wspominała w Czwórce. Jak podkreślała, Gwatemala jest krajem bardzo trudnym do podróżowania. - Zwłaszcza, jeśli chcemy podążać trasami z dala od zabytków i turystycznych szlaków. Mieszkańcy kraju są bardzo hermetyczni, ekstremalnie powściągliwi, nie pozwalają się fotografować, a ich sceptyczny stosunek do białych ludzi jest głęboko zakorzeniony i wynika z historii. To nie jest "wesołe latino".

Podróżując samotnie po prostu nie mam czasu się bać. Wiem jednak na co zwracać uwagę i któremu z nowo poznanych ludzi mogę zaufać, a od kogo powinnam trzymać się z daleka Dominika Sidorowicz

Dlaczego Salwador pozwolił jej odpocząć i który z krajów Ameryki Środkowej pokochała najbardziej, i za co? Dlaczego Dominika Sidorowicz wciąż planuje podróż do Ameryki Południowej? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także o urokach krajów Ameryki Środkowej Dominika Klimek rozmawiała z Oskarem Lubińskim z Instytutu Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Dominika Sidorowicz (podróżniczka)

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 15.15

kd/pg

Czytaj także

Ameryka Łacińska. Dziewięć miesięcy samotnej podróży

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 16:00
To nie kontynent, ale obszar obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Północnej oraz Karaiby. W wielomiesięczną, samotną podróż po tym rejonie wybrała się Anna Knapik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia - w krainie lodu jest raj na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 17:30
W krainie lodu żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. - 80 proc. mieszkańców Islandii wierzy w elfy. I choć nikt nigdy ich nie widział, elfy mogą zablokować budowę drogi albo osiedla - opowiada Wojtek Kokot, uczestnik Erasmusa w Reykjaviku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochwała analogowej fotografii w Centre Pompidou. Wystawa Sabine Weiss

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 18:02
Sabine Weiss to francuska fotografka i fotoreporterka, która swój pierwszy fotoreportaż stworzyła w 1945 roku. Wystawę jej zdjęć możemy oglądać w paryskiej galerii Centrum Pompidou.
rozwiń zwiń