Plastikowe torebki, mieszadełka i sztućce znikają z rynku

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 09:29
Już od lipca 2021 Niemcy wprowadzają całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych plastikowych produktów. Sprawdzamy, czy są już państwa, które wycofały się z ich używania.   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kamonchai

Czym oddycha miasto? Dlaczego kliny napowietrzające są tak ważne?

ekologia smog1200.jpg
Czym oddycha miasto? Dlaczego kliny napowietrzające są tak ważne?

Jednorazowe plastikowe opakowania i ich nadużywanie to jeden z największych problemów, z jakim mierzy się współczesny świat. Rządy wielu europejskich państw stwierdziły, że czas z tym skończyć i pozbyć się jednorazowego plastiku. Na taki krok zdecydowały się Niemcy. 

 Posłuchaj

03:30 _PR4_AAC _czat_1_2020_11_02..mp3 Niemcy wycofują plastikowe produkty jednorazowe (Czat Czwórki/Czwórka)

- Deklaracja Niemiec nie jest niczym zaskakującym, bo już w 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził wycofanie plastiku jednorazowego do 2021 roku na terenie Unii Europejskiej. Jest to więc wprowadzenie tego przepisu w życie - mówi Weronika Michalak z Heal Polska.

Również Polska jest zobowiązana do wdrożenia tej regulacji i zaprzestania produkcji oraz użytkowania jednorazowego plastiku. Nie ma jednak na razie w tym zakresie jednoznacznych deklaracji z naszej strony.

- Jak wiadomo, nic w przyrodzie nie ginie. WWF przeprowadził badania i okazuje się, że wytworzenie torebki foliowej trwa 1 sekundę, użytkujemy ją średnio przez 25 sekund, a następnie ona się rozkłada od 100 do 400 lat - tłumaczy gość audycji. - Prawie 80 procent odpadów w morzach to są tworzywa sztuczne, same te dane mówią o skali problemu. Pozbycie się więc jednorazowego plastiku może przynieść naszej planecie jedynie korzyści.

kobieta miasto spacer 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?

Posłuchaj także:

Nie musimy jednak żegnać się z jednorazowymi sztućcami czy patyczkami do uszu. Istnieje wiele materiałów alternatywnych, z których mogą być wykonane. Plastik można zastąpić papierem, otrębami lub bambusem. - Widzimy, że coraz bardziej popularne stają się talerzyki otrębowe, które po wykonaniu swojego zadania również można spożyć - mówi ekspertka. – Przyszłością produkcji firm, którym zależy na środowisku, mogą być na przykład chrupki w opakowaniach, które również można zjeść. 

Posłuchaj także:

Na razie jednak są to rozwiązania przyszłości. W dalszym ciągu są bardziej kosztowne od produkcji plastiku, jednak w najbliższym czasie zamiana surowców musi nastąpić.

Jak się okazuje, niektóre z państw już wycofały się ze stosowania plastiku. Wśród nich jest między innymi Bangladesz, który w 2002 roku całkowicie zakazał używania plastikowych jednorazówek. Natomiast w Tanzanii czy Kenii turyści muszą się liczyć z tym, że mogą zostać ukarani za przywiezienie do tych krajów plastikowych opakowań. Jak więc widać, Unia Europejska jest jeszcze za nimi daleko w tyle.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Weronika Michalak (Heal Polska)

Data emisji: 03.11.2020

Godzina emisji: 16.36

aw

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badacze alarmują! W pół wieku ubyło niemal 70 procent zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 23:32
Te zatrważające dane znalazły się w opublikowanej analizie stanu środowiska naturalnego WWF Living Report 2020. O katastrofalnych skutkach działalności człowieka rozmawiamy z rzecznikiem prasowym WWF Polska. 
rozwiń zwiń