Polacy na Białorusi - represje trwają

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 19:30
Zatrzymania, represje, napięta atmosfera - tak wygląda rzeczywistość Polaków mieszkających na Białorusi. Co chwila w mediach pojawiają się informacje o kolejnych aresztowaniach przedstawicieli naszego kraju przez reżim Łukaszenki. Sprawdzamy, jak wygląda życie Polaków na Białorusi.
Manifestacja Dzień Wolności Białorusi. Mieszkańcy Poznania zebrali się, aby wyrazić solidarność z narodem białoruskim w dniu święta niepodległości Białorusi - Dniu Wolności 25.03.2021
Manifestacja "Dzień Wolności Białorusi". Mieszkańcy Poznania zebrali się, aby wyrazić solidarność z narodem białoruskim w dniu święta niepodległości Białorusi - Dniu Wolności 25.03.2021Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Bialorus_shutterstock_1200.jpg
"Białorusini jak ptaki mają wolność we krwi"

Polacy na Białorusi nie tylko czują się represjonowani, ale rzeczywiście są represjonowani. Mowa tu o zatrzymaniach Polaków na Białorusi, ograniczenia dostępu do nauki i edukacji, używania ojczystego języka, prześladowaniach i napiętych stosunkach między państwami.


Posłuchaj
08:38 Czwórka/Czat Czwórki - białoruś Polacy 08.04.2021.mp3 O sytuacji Polaków na Białorusi rozmawiamy z polskimi studentami i Agnieszką Romaszewską, dyrektor telewizji Biełsat (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Mimo że u naszych sąsiadów istnieje kilka organizacji zrzeszających naszych rodaków, nie czują się oni bezpiecznie. Polacy są kontrolowani, nie tylko w życiu realnym, ale także w mediach społecznościowych. Obawiają się publikowania swoich wypowiedzi o sytuacji w kraju. - Ciągła presja, podsłuchują telefony, szpiegują media społecznościowe. Każdy, kto się boi o siebie, wyjeżdża - mówi Polka pragnąca zachować anonimowość. - Moi znajomi Białorusini wyjechali do Warszawy na magisterkę, bo władze uczelni wyższych zorganizowały dla nas pomoc. Nikt nie chce tu zostać.

Polacy krytycznie wypowiadający się o sytuacji w kraju i o władzy narażają swoje życie. Mimo to w sieci można znaleźć aktywność młodych Polaków. Nawołują też do tego, żeby w trwającym spisie powszechnym potwierdzać swoje polskie pochodzenie. Jak mówi Agnieszka Romaszewska, dyrektor telewizji Biełsat, obecnie za wschodnią granicą panuje niesłychanie represyjny reżim. - To jest taki reżim, który można porównać z pierwszymi momentami po stanie wojennym w Polsce i to w wielu sytuacjach ostrzejszy - tłumaczy. - To jest w całości terror społeczeństwa.


Paweł Jasienica 1200.jpg
Paweł Jasienica. Nauczyciel historii dla wielu pokoleń Polaków

Posłuchaj także:


Polacy na Białorusi poddawani są represjom. W aresztach siedzi kilku działaczy Związku Polaków na Białorusi. - Dzisiaj wśród wrogów Białorusi wymienia się Polskę i Litwę, wynika to z tego, że w obliczu wewnętrznych konfliktów dobrze mieć zewnętrznego wroga - tłumaczy gość audycji. - Amerykanie to mało przekonujący wróg dla Białorusinów, a Polacy i Litwini to coś bardziej namacalnego. Dodatkowo to kraje, które były zaangażowane we wsparcie ruchu wolnościowego na Białorusi.

Jak wyjaśnia sekretarz Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik, wobec zatrzymanych są wytoczone absurdalne zarzuty, a działacze przetrzymywani są w areszcie śledczym w Mińsku. - Wszyscy mają adwokatów i utrzymują z nimi kontakt. Aresztowane zostało ścisłe kierownictwo Związku Polaków na Białorusi, na czele z panią Andżeliką Borys - opowiada. - Także organizacja po prostu została pozbawiona swojego kierownictwa.


Posłuchaj
08:46 Czwórka/Czat Czwórki - Polacy na Białorusi -2- 08.04.2021.mp3 Z Andrzejem Pisalnikiem sekretarzem Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi i Alesiem Zarębiukiem z Fundacji Białoruski Dom rozmawiamy o sytuacji na Białorusi (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Białoruskie społeczeństwo potępia zatrzymania członków Związku Polaków na Białorusi. - Jest to oznaką solidarności z Polakami za ich wsparcie w naszej walce o demokrację i niepodległość - tłumaczy Aleś Zarębiuk z Fundacji Białoruski Dom. - Od lat 90. Polacy na Białorusi zawsze byli z nami przeciwko temu reżimowi. Od 2005 roku ciągnie się sprawa represji wobec Polaków. Mimo zarzutów Łukaszenki wobec Polaków, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia ze stycznia tego roku, ponad 70% Białorusinów deklaruje bardzo dobry stosunek do Polski i ponad 80% Białorusinów ma bardzo dobry stosunek do Polaków. Nasze narody Polski i Białoruski nigdy jeszcze nie były tak blisko - dodaje.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Agnieszka Romaszewska (dyrektor telewizji Biełsat), Andrzej Pisalnik (sekretarz Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi), Aleś Zarębiuk (Fundacja Białoruski Dom)

Data emisji: 08.04.2021

Godzina emisji: 15.08

aw


Czytaj także

Białoruś: zarzuty wobec polskiej działaczki. Pozostanie w areszcie w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:00
Działająca na Białorusi polska aktywistka Maria Tiszkowska została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Mieszkanka Wołkowyska jest jedną z czworga liderów Związku Polaków na Białorusi zatrzymanych 25 marca. Zarzuty są związane z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, w tym żołnierzy wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Przydacz: ONZ podejmie działania ws. rozliczenia sprawców zbrodni na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 09:50
Dokumentacja z rejestrującej przypadki łamania praw człowieka na Białorusi platformy "International Accountibility Platform for Belarus" zostanie przekazana do ONZ i to ONZ poprowadzi dalsze działania zmierzające do rozliczenia sprawców zbrodni - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń