Raport Białoruś

Białoruś: zarzuty wobec polskiej działaczki. Pozostanie w areszcie w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:00
Działająca na Białorusi polska aktywistka Maria Tiszkowska została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Mieszkanka Wołkowyska jest jedną z czworga liderów Związku Polaków na Białorusi zatrzymanych 25 marca. Zarzuty są związane z upamiętnianiem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, w tym żołnierzy wyklętych.
Godło Związku Polaków na Białorusi
Godło Związku Polaków na BiałorusiFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

 

białoruś 1200 Protest Mińsk free białoruś
"Reżim czuje zwierzęcy strach, wie, że ryzykuje". Białoruski publicysta o akcji antypolskiej

Portal internetowy "znadniemna.pl" napisał, że informacje dotyczące losu Marii Tiszkowskiej mogą świadczyć o tym, iż dziś lub jutro formalne zarzuty usłyszą też pozostali działacze Związku Polaków na Białorusi przetrzymywani w mińskim areszcie. Chodzi o Andżelikę Borys, Irenę Biernacką i Andrzeja Poczobuta.


Posłuchaj
01:00 Zarzuty wobec pierwszej zatrzymanej na Białorusi polskiej aktywistki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR).mp3 Zarzuty wobec pierwszej zatrzymanej na Białorusi polskiej aktywistki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

 


- W stosunku do nich prawdopodobnie również zostanie wybrany środek zapobiegawczy w postaci aresztu - napisano na portalu.

Czytaj także:

Redaktor naczelny białoruskiej gazety "Nasza Niwa" Jahor Marcinowicz powiedział Polskiemu Radiu, że kontrowersje związane z działalnością żołnierzy wyklętych na terenach zamieszkanych przez prawosławną białoruską ludność powinni ocenić historycy. Nie powinni jednak być sądzeni liderzy polskiej mniejszości. Ta sprawa jest poważna, gdyż ludzie przebywają za kratami w aresztach. Ale oczywiście ta sprawa jest wyssana z palca - mówi Jahor Marcinowicz.


Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanych liderów polskiej mniejszości za więźniów politycznych.

O zarzutach

„(Tiszkowska) była dzisiaj przesłuchiwana w sprawie karnej, wszczętej przez Prokuraturę Generalną Białorusi na podstawie artykułu 130 Kodeksu Karnego Białorusi i usłyszała formalne zarzuty o popełnieniu przestępstwa przewidzianego przez wskazany artykuł” – pisze Znadniemna.pl.

Z ustaleń portalu wynika, że Tiszkowska, która jest członkinią Zarządu Głównego ZPB, pozostanie w areszcie.

Władze oficjalnie nie podają informacji na temat przebiegu postępowania. Aktywiści ZPB podejrzewają, że w czwartek lub w piątek zarzuty mogą zostać postawione pozostałym zatrzymanym przedstawicielom władz ZPB: Andżelice Borys, Andrzejowi Poczobutowi i Irenie Biernackiej.

Wobec aktywistów ZPB wszczęto postępowania karne z artykułu Kodeksu Karnego Białorusi, który mówi o „podżeganiu do nienawiści” (art. 130, p.3). Prokuratura interpretuje ich działania jako „rehabilitację nazizmu”. Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Podobne postępowanie z tego samego artykułu toczy się wobec działaczki polskiej z Brześcia Anny Paniszewej.

Całą piątkę aktywistów białoruscy obrońcy praw człowieka uznali w środę za więźniów politycznych. W sumie na Białorusi jest ich 325, a ich liczba ciągle rośnie na fali represji po protestach przeciwko sfałszowaniu ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i opieka nad miejscami pamięci.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR//PAP/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Represje Polaków na Białorusi. Ekspert: to jak dotąd najbardziej agresywny autorytaryzm w wydaniu Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:46
 - Z takim autorytaryzmem na Białorusi jak teraz nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Autorytaryzm, podobnie jak inne ustroje, ma różne odcienie. Teraz mamy, jak dotąd, jego najbardziej agresywną odmianę - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łukaszenka to mentalny Sowiet, szuka wrogów na zewnątrz". "Politico" o grze kartą Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 15:35
Aleksander Łukaszenka gra na Białorusi kartą Polski i zaostrza napięcia z Warszawą - pisze "Politico", wskazując, że jest to strategia tworzenia "zewnętrznego wroga". Portal wskazuje, że autorytarny przywódca Białorusi wykorzystuje organy ścigania przeciwko przywódcom niewielkiej mniejszości etnicznej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawa mniejszości muszą być przestrzegane". Apel komisarza UE ws. Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:43
Unijny komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia zaapelował o uwolnienie działaczy Związku Polaków na Białorusi, aresztowanych przez reżim w Mińsku. Wskazał na "niedopuszczalne traktowanie przedstawicieli mniejszości polskiej przez białoruskie władze".
rozwiń zwiń