Powrót do szkół przed wakacjami - czy to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 20:30
- Szkoła w tradycyjnym, stacjonarnym rozumieniu, poza wiedzą daje uczniom szereg innych kompetencji. Chodzi m.in. o spędzanie czasu z rówieśnikami, ale też umiejętność organizowania sobie dnia czy poszukiwania i realizowania pasji - wyliczała prof. Aleksandra Piotrowska, psycholog. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Syda Productions

lekarz 1200.jpg
Pandemia a zdrowie. Czy korzystamy z lekcji, którą daje nam koronawirus

Po ponad roku nauki zdalnej powrót do zajęć stacjonarnych może okazać się niełatwy. - Jestem nauczycielem filozofii i etyki w liceum, więc niektóre z zajęć przeprowadzałam z uczniami poza szkołą, poszukując m.in. antyków - co stanowi realizację podstawy programowej. Podczas nauki zdalnej nie było to możliwe, dlatego fakt, że młodzież powraca do szkół bardzo mnie cieszy - tłumaczyła gość Czwórki Agnieszka Jackowska. 

Posłuchaj
16:17 czwórka szkołax 4 maj 2021 16_07_21.mp3 Czy warto wracać do szkoły tuż przed wakacjami? Rozmowa z Aleksandrą Jackowską (Czat Czwórki) 

Jak podkreślała poza bodźcami intelektualnymi młodzi ludzie potrzebują także tych fizycznych, co nie jest możliwe podczas nauki w trybie online. - Żeby okres dzieciństwa był właściwie i twórczo przeżyty, młodzież potrzebuje nie tylko "wlewania" teoretycznej wiedzy do głów, ale też rozwoju fizycznego - podkreślała ekspert. - Wielu uczniów nie znosi izolacji dobrze i trzeba to brać pod uwagę - przekonywała ekspert.


shutterstock potkanie online 1200.jpg
Nauczyciel online. Jak zmieniła się edukacja w czasie pandemii?

Czytaj także:

Decyzja o powrocie do szkół nie podoba się jednak niektórym uczniom, a w sieci powstała nawet specjalna petycja, by odsunąć ją w czasie. Młodzież twierdzi, że to duży stres związany między innymi z obawami o zdrowie bliskich, ale także... o poranne wstawanie, czy sprawdziany w realu, bądź odpytywanie przy tablicy. - Dzieci uciekają przed stresem i nadmiernym ciśnieniem, nauką "od sprawdzianu do sprawdzianu" - mówiła Agnieszka Jackowska. - Powinniśmy pomóc uczniom zregenerować się po izolacji, a powrót do szkoły może być więc szansą na "nową jakoś" w edukacji - tłumaczyła. 

Posłuchaj
08:41 czwórka szkołaxs 4 maj 2021 16_35_34.mp3 O powrocie uczniów do nauki stacjonarnej mówi prof. Aleksandra Piotrowska (Czat Czwórki) 

Zobacz także:

Jak przekonywała psycholog prof. Aleksandra Piotrowska warto jak najszybciej powrócić do "względnej normalności", a każdy dzień bez tradycyjnych lekcji w szkołach to "strata dla uczniów". - Argumentem - poza merytoryką na lekcjach - jest też wszystko co dotyczy kompetencji szkolnych, ale nie jest wiedzą, czyli umiejętność zorganizowania sobie dnia, m.in. wstawania o określonej godzinie - wyliczała ekspert. - Najważniejsze są jednak kompetencje społeczne. Szkoła to podstawowe środowisko rozwoju dla nastolatków, a przebywanie wśród rówieśników jest jedną z podstawowych potrzeb młodych ludzi, podobnie jak właściwe odżywianie - podkreślała gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Agnieszka Jackowska (nauczyciel i pedagog), prof. Aleksandra Piotrowska (psycholog)

Data emisji: 04.05.2021

Godzina emisji: 16.05

kd

Czytaj także

NASA zaprasza na wirtualny spacer w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 23:17
Spacer wśród gwiazd i to bez wychodzenia z domu możliwy jest dzięki NASA. Jedna z największych agencji kosmicznych na świecie, na czas epidemii przygotowała dla ciekawych międzygalaktycznych podróży wycieczkę poza orbitę Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zeszyty czy laptop? Szkolna wyprawka na nowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 20:00
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, wraz z nim do klas, po dłuższej niż zazwyczaj przerwie, wkroczą też uczniowie. Nowe technologie w czasie lockdownu okazały się niezbędne w nauce zdalnej. Niewykluczone, że w przyszłości znów mogą się przydać.
rozwiń zwiń