Czy potrafimy jeszcze być offline?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 19:00
W lockdownie znacznie wydłużył się czas, który spędzamy z telefonem, przy laptopie. Pojawiło się nawet nowe zjawisko: zoom fatigiue.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Republica/Pixabay

Od marca 50 procent Polaków w wyniku lockdownu zaczęło częściej korzystać z telefonu czy laptopa. W sieci spędzamy mnóstwo czasu, pracujemy, uczymy się, robimy zakupy, uczestniczymy w wydarzeniach kulturalnych czy festiwalach. Dziś staramy się wrócić do względnie normalnego funkcjonowania, ale czy jesteśmy w stanie się "odłączyć". 


Posłuchaj
08:47 czwórka top 17.08.2020.mp3 Czy potrafimy jeszcze żyć offline i czym jest zoom fatigiue - wyjaśniają eksperci (TOP-Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

- Przeszliśmy niemal całkowicie w funkcjonowanie zdalne, online, tam gdzie to było możliwe. Ciężko nam będzie wrócić do funkcjonowania offline - mówi Justyna Pokojska z Instytutu Socjologii UW. - Kolejny rok szkolny, akademicki zaczniemy hybrydowo. Co możemy będziemy robić zdalnie, a co nie, będziemy próbować prowadzić tradycyjnie - dodaje. 

Trzeba zaznaczyć, że do internetu przeniosły się nie tylko praca i nauka. Igor Rottberg psycholog i psychoterapeuta zauważa, że kilka czynności pozostanie w sferze online już na zawsze. Przede wszystkim zakupy. - Przewidywania są takie, że nie wróci to w pełni. Nie będziemy chodzić po galeriach handlowych przez długie godziny, spędzając tam czas - zauważa. - Myślę, że atrakcyjność galerii handlowych zmieniła się, kiedyś przyciągała nie tylko zakupami, a ofertą gastronomiczną, rozrywkową - dodaje. 

Kolejną strefą, która zostanie w internecie mogą być sprawy urzędowe, które zostały przeniesione na obszar internetowy. Porady psychologa, dietetyka czy nawet lekarza też mogą pozostać online, choć czasem wizyta w przychodni będzie niezbędna. 

Posłuchaj także:

Męczący online

Okazuje się jednak, że życie w sieci nas męczy. Z jednej strony jest to wygodne, ale zawsze bardziej wymagające. Naukowcy to zjawisko nazwali zoom fatigiue.  - Zoom fatigiue odnosi się przede wszystkim do poziomu zmęczenia w komunikacji zapośredniczonej, czyli za pośrednictwem różnych mediów, przez ekrany głównie - mówi psycholog. - Podczas rozmowy online spada nasza koncentracja, jesteśmy rozdrażnieni, szybciej się męczymy. Wynika to często z tego, że podczas rozmowy online często widzimy samych siebie na ekranie - patrzymy jak wyglądamy, jak mówimy. Skupiamy się na swojej mowie ciała, a zwykle nie robimy tego podczas rozmowy twarzą w twarz. Rozpraszają nas też dźwięki tła. Zastanawiamy się ile z naszego otoczenia dociera do odbiorcy. 

W rozmowie z Weroniką Puszkar Igor Rottberg podkreśla, że wszystko to odbywa się na poziomie nieuświadomionym, a spotkanie online angażuje bardziej.  

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 17.17

pj

Czytaj także

Jarosław Świątek: w ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:37
Ludzki mózg każdego dnia podejmuje setki tysięcy decyzji, ale tylko niektórych z nich jesteśmy świadomi. To mózg decyduje, co w ogóle przedrze się do naszego strumienia świadomości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Społeczeństwo bezdotykowe. Czym to grozi?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:20
Staliśmy się społeczeństwem praktycznie bezdotykowym. Potrzebę kontaktu fizycznego zaspokajamy w gronie najbliżej rodziny lub w romantycznych relacjach – jeśli je mamy. Jakimi konsekwencjami grozi brak dotyku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy gracze lepiej uczą się w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 07:00
Przez wiele lat badacze próbowali udowodnić, że gry mają negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Im więcej jednak czasu poświęcano analizom, tym bardziej zaskakujące pojawiały się wnioski. 
rozwiń zwiń