Jak efektywnie odpoczywać podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:07
Pracujemy bez wytchnienia, potem wyjeżdżamy na wymarzony urlop i… po powrocie nie czujemy się wypoczęci. Jak to zmienić? - Jeśli wpadniemy w pułapkę założeń, np., że koniecznie musimy odpocząć, na starcie skazujemy się na porażkę - mówiła w Czwórce life choach Iwona Kubiak.
Audio
  • Jak odpoczywać skutecznie podczas wakacji i nie tylko? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ DisobeyArt

jedzenie plaża wakacje zabawa 1200.jpg
Antyporadnik. Jak się nie najeść podczas wakacji?

Na wakacje wybiera się 43 proc. Polaków - wynika z badań - z czego co trzeci pojedzie za granicę. Wyjazd kosztował będzie każdego z nich średnio 3 tys. zł, dlatego część zaciągnie pożyczki. Tymczasem skuteczne odpoczywanie stało się sztuką dostępną niewielu. - Wakacje powinny być czasem, który spędzamy z najbliższymi, albo z sobą samym, jednak często tuż po rozpoczęciu urlopu okazuje się, że żona się obraża, dzieci się kłócą, a my, porzucając codzienną rutynę związaną z pracą, w czasie pierwszych dni urlopu po prostu zaczynamy chorować - mówiły ekspertki Czwórki. Jak podkreślały, jeśli przesadzimy z pracą w ciągu całego roku, fizycznie niemożliwe jest zregenerowanie organizmu w ciągu dwóch tygodni urlopu. - To jak z bieganiem maratonów. Na mecie czujemy euforię, ale za dobiegnięcie do niej zapłaciliśmy wysoką cenę. Dlatego zamiast planować dwutygodniowy odpoczynek po całorocznym intensywnym wysiłku, wydatkujmy energię rozsądnie każdego dnia - tłumaczyła psychoterapeutka Maja Pawlikowska-Herman.


podróż droga człowiek podróżnik 1200.jpg
Samotnie przez świat. Czego uczą nas podróże?

Czy zatem można nauczyć się odpoczywać codziennie, a nie tylko podczas zbyt szybko mijających urlopów? Jak to zrobić? O czym warto pamiętać, wyjeżdżając na urlop, by zakończyć go w dobrym nastroju? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. W programie rozmawialiśmy także m.in. z Łukaszem Długowskim, autorem książki "Mikrowyprawy w wielkim mieście".

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Iwona Kubiak (life coach, Colegium Civitas), Maja Pawlikowska-Herman (psychoterapeutka, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 15.08

kd/jp

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kąpiel z głową. Jak uniknąć tragedii?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 17:40
Ponad 500 osób w ubiegłym roku, 90 już w tym. Statystyki alarmują, że Polacy wciąż nie potrafią korzystać z uroków letniego wypoczynku nad wodą, a liczba wypadków nad wodą jest u nas jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kąpiele w Wiśle. "To śmiertelnie niebezpieczne"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 12:02
Rozpoczęło się lato, więc w najbliższym czasie, korzystając z pięknej pogody, wiele osób wyruszy nad wodę. W Warszawie coraz większą popularność zdobywają nadwiślańskie plaże. W rozmowie z Czwórką rzecznik warszawskiego WOPR-u Michał Czernicki przekownywał jednak, że kąpiel w tej rzece wiąże się z dużym ryzykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda trening ratowników WOPR?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 12:11
Czwórka odwiedziła kołobrzeską plażę, by przyjrzeć się pracy ratowników WOPR. W „4 biegu” podpowiadamy, jak być bezpiecznym na plaży i co trzeba zrobić, by zostać ratownikiem.
rozwiń zwiń