Strefa relaksu. Odpoczynek w trakcie matur - pomoże zapach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:40
Czy zapachy mogą wpływać na nasze samopoczucie? Sprawdzamy, czy pomogą nam zredukować stres i podpowiadamy, jak - dzięki odpowiedniej ich kompozycji - zrelaksować się pomiędzy egzaminami maturalnymi.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Just dance

shutterstock PopTika ptaki 1200.jpg
Maturzysto, patrz na ptaki!

Maturzyści mają teraz swój maraton. W tym stresującym czasie, obok dobrego przygotowania do egzaminów powinni zadbać również o relaks. W tym mogą pomóc zapachy, które kojarzą się ze spokojem i odpoczynkiem. Wśród najbardziej relaksujących uczestnicy naszej sondy wymieniali świeże zapachy poranka, deszczu, morza, rześkiej wiosny, lawendy, a z drugiej strony zapachy ciepłe i otulające takie jak wanilia, pierniki czy ryż z cynamonem.


Posłuchaj
33:14 Czwórka/ Strefa prywatna - zapachy 06.05.2021.mp3 O zapachach i ich wpływie na nasze samopoczucie rozmawiamy z senselierem Martą Siembab (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Jak radzi senselier Marta Siembab, żeby nieco się zrelaksować i dobrze usnąć przed kolejnym egzaminem maturalnym, warto sięgnąć do aromaterapii i naturalnych olejków eterycznych. Nie należy ich jednak mylić z olejkami zapachowymi. - Olejki eteryczne zawierają, oprócz związków zapachowych, całą masę innych substancji, które wpływają na nasz organizm - opowiada. - Olejki różany i lawendowy znane są od X wieku i pomagają zrelaksować się przed snem. Dzięki nim zasypiamy łatwiej, śpimy głębiej i budzimy się bardziej wypoczęci. Olejek różany dodatkowo wpływa na proces konsolidacji pamięci i utrwala to, czego się uczyliśmy w ciągu dnia.

Używanie zapachu wymaga jednak ostrożności, bo jego przedawkowanie może nas zestresować i wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. - Najlepiej przygotować sobie emulsję w butelce z rozpylaczem. Do ok. 50 ml wody dodać 1-2 krople olejku, przed rozpyleniem wstrząsnąć i trzy razy spryskać prześcieradło pod poduszką lub kołdrę na wysokości bioder lub stóp - radzi ekspertka. - Ważne jest, żeby nie spryskiwać bezpośrednio pościeli, która ma styczność z twarzą. Można delikatnie nasączyć wacik lub chusteczkę, którą kładziemy na stoliku nocnym. Na początku używajmy mało zapachu, żeby sprawdzić naszą wrażliwość na aromat, bo nie chcemy, żeby nie pozwalał nam zasnąć. W zielarni można też kupić suszone płatki róży lub lawendy i zrobić sobie woreczek, który wkładamy pod poduszkę lub kładziemy obok. Można również zastosować przyciemniające maski na oczy, które są wypełnione lawendą.

Sprawdź także:


smarfon zieleń relaks shutter 1200 Yelisieieva.jpg
Strefa relaksu. Jak efektywnie odpoczywać przed maturą?

Ekspertka przekonuje, że zapach wpływa na nasze samopoczucie przynajmniej na dwa sposoby. - Grupa lotnych związków chemicznych zawartych w niektórych olejach eterycznych wpływa na część mózgu zwaną korą gruszkowatą, która zawiaduje m.in. tempem bicia serca i oddechu, sprawiając, że stają się szybsze lub wolniejsze. Tym samym wprowadzają nas w stan aktywności lub relaksu - mówi. - Na nasze samopoczucie wpływają również wspomnienia, przeżycia i doświadczenia, które wiążą się z zapachami. W zależności od tego, jakie wspomnienia zapachowe przechowujemy, jakie miejsca i ludzi z nimi kojarzymy - przypominając je sobie, wprawiamy się w konkretny nastrój.

Dla niektórych osób niektóre zapachy, popularnie nazywane miłymi, takimi wcale nie muszą być. - To jest suma osobistych doświadczeń i emocji. Jeżeli komuś zapach kwitnących jabłoni kojarzy się źle, to najprawdopodobniej wśród tego zapachu doświadczył tego, co było emocjonalnie nieprzyjemne, być może trudne i stresujące - tłumaczy specjalistka. - Reakcje emocjonalne bardzo mocno zapisują się razem z zapachem w naszej głowie. Więc jeśli doświadczamy czegoś przyjemnego w towarzystwie zapachu, potem, kiedy ten zapach się pojawi, przywołamy również to przyjemne odczucie. Jeżeli było to odczucie nieprzyjemne, to naturalnie ono też nam się pojawi. Wszystko zależy od doświadczeń.

W audycji mówiliśmy również o zawodzie senseliera i czym się zajmuje.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Goście: Marta Siembab (senselier i ekspert od zapachów)

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 20.15

aw


Czytaj także

Po co nam sztuka? "Aranżuje życie wewnętrze człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 11:30
Uspokaja, koi zmysły, kształtuje gust, poczucie estetyki, a także wpływa na jakość naszego życia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób widzi dla sztuki miejsce w swojej przestrzeni domowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokolenie Z i nowe spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:50
Mówi się, że młodzi ludzie niosą nowe spojrzenie na świat. To, które dziś wchodzi w dorosłość "oskarża się" o wręcz rewolucyjne zmiany. 
rozwiń zwiń