Kibice sukcesu. "Hejtujemy, bo nie radzimy sobie z porażką"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 19:00
Kiedy zwyciężają, krzyczymy z radości. Kiedy nie spełniają medalowych oczekiwań, stajemy się bezlitośni. Dlaczego dajemy sobie prawo do tego, by hejtować sportowców?
Kibice
KibiceFoto: Shutterstock.com/Christian Bertrand

Posłuchaj
05:21 CZWÓRKA Czat Czworki - wilk 02.08.2021.mp3 Mistrz paraolimpijski Rafał Wilk o przyczynach hejtu kibiców (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Zobacz także
serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

Niewiele się o tym mówi, a skala zjawiska jest bardzo duża. Obraźliwe sformułowania, nieprzyjemne posty, oskarżenia o spowodowanie porażki zespołu - tego typu ataki nasilają się podczas dużych imprez sportowych, jak trwające teraz Igrzyska w Tokio. - Choć ten problem mnie nie dotknął, to przyglądam się temu zjawisku i mam wrażenie, że najgłośniej krytykują ci, którzy sami w życiu nic nie osiągnęli - mówi trzykrotny mistrz paraolimpijski w żużlu Rafał Wilk. - Każdy sportowiec poświęca wiele lat życia na to, żeby coś osiągnąć. To nie jest tak, że staje na starcie nieprzygotowany. Wręcz odwrotnie, w takim momencie daje z siebie wszystko. Tylko że to jest sport i trzeba pamiętać, że nie zawsze wszystko w nim wychodzi - opowiada. 

Sprawdź także:

Wszystko zależy od psychiki sportowca. Jedni lepiej sobie radzą z krytyką, inni gorzej. Ale wiem, że nieuzasadniony hejt może doprowadzić do tragedii Rafał Wilk

Rozmówca Piotra Firana podkreśla też, że sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą. - Kiedy wygrywamy, wszyscy nas chwalą, kiedy coś pójdzie nie tak, wiadomo, kto będzie winny. Czasami przyczynia się do tego niepotrzebne "pompowanie balonika". Im większe robi się nadzieje kibicom, tym większe jest rozczarowanie, kiedy my, sportowcy, nie spełniamy oczekiwań - podsumowuje Rafał Wilk. 

Posłuchaj
05:30 CZWÓRKA Czat Czworki - sulewski 02.08.2021.mp3 Hejt w e-sporcie (Czat Czwórki/Czwórka)   

Często zdarza się, że w obliczu hejtu po porażce e-sportowcy publikują w sieci bardzo emocjonalne komentarze, z których trudno im się później wycofać. A to ma wpływ na ich wizerunek i na zachowania sponsorów Piotr Sulewski

Hejt występuje nie tylko wobec przedstawicieli dyscyplin tradycyjnych, ale także w e-sporcie. - Tutaj możemy wymienić kilka problemów: oczekiwania widzów, finanse, zasięgi w social mediach oraz organizacja - wyjaśnia Piotr Sulewski z agencji WMH. - W przypadku e-sportu mówi się nawet o kibicach sukcesów, czyli osobach, które są za zawodnikiem, ale kiedy on przegrywa, nie zostawiają na nim suchej nitki. To wywołuje dużą presję wśród e-sportowców i przekłada się na problemy wizerunkowe. Dlatego oni również - tak jak i sportowcy - powinni mieć odpowiednią opiekę psychologiczną. - W przypadku e-sportu dochodzi jeszcze jeden element "mowy nienawiści" - zazdrość - dodaje gość Czwórki. - Niektóre osoby, widząc wysokość zarobków czołowych e-sportowców, umniejszają ich osiągnięcia, bo twierdzą, że grając, nie powinno się zarabiać tak dużych pieniędzy - mówi. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Rafał Wilk (żużlowiec, trzykrotny mistrz paraolimpijski i wielokrotny mistrz świata), Piotr Sulewski (agencja WMH)

Data emisji: 02.08.2021

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Na wakacje z rodziną albo solo - jak się do nich przygotować, by nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 15:03
Jak psychicznie przygotować się do wyjazdu, żeby można było powrócić wypoczętym? - Zapytajmy siebie, od czego tak naprawdę chcemy uciec czy odpocząć podczas tych wakacji, i znajdźmy odpowiedni sposób na spędzanie tego czasu - mówił psycholog Stefan Stawicki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego się boimy? Choroby, śmierci i zmian klimatu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 16:50
Lęk i strach to emocje, które towarzyszą każdemu z nas. Trudno znaleźć osobę, która w swoim życiu niczego się nie boi. A czego obawiamy się najbardziej? W tym roku po raz pierwszy na liście pojawił się lęk przed katastrofami pogodowymi i zmianami klimatu.
rozwiń zwiń