Czego się boimy? Choroby, śmierci i zmian klimatu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 16:50
Lęk i strach to emocje, które towarzyszą każdemu z nas. Trudno znaleźć osobę, która w swoim życiu niczego się nie boi. A czego obawiamy się najbardziej? W tym roku po raz pierwszy na liście pojawił się lęk przed katastrofami pogodowymi i zmianami klimatu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: De Visu/shutterstock.com

Badanie przeprowadziła Polska Izba Ubezpieczeń. Uczestnikom przedstawiono 40 negatywnych zdarzeń, które mogą wystąpić w ich życiu. - Po pierwsze pytaliśmy, czego respondenci boją się najbardziej, a po drugie - jakie złe zdarzenia uznają za najbardziej prawdopodobne w swoim życiu - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Posłuchaj
03:54 CZWÓRKa Czat Czworki - strach 29.07.2021.mp3 Choroba, utrata bliskiej osoby, a może katastrofa klimatyczna - czego się boimy? (Czat Czwórki/Czwórka)

Polacy wskazywali, że najczęściej boją się chorób i śmierci osób najbliższych. - Są też obawy związane z brakiem pieniędzy na starość albo z brakiem funduszy na leczenie poważnej choroby - wymienia rozmówca Mateusza Kulika. - Natomiast jeśli chodzi o ocenę prawdopodobieństwa złych rzeczy, które mogą wydarzyć się w życiu, to w czołówce wymieniane były różnego rodzaju zjawiska pogodowe.

Posłuchaj także:

Dziewiąta i dziesiąta najważniejsza obawa respondentów to odpowiednio ocieplenie klimatu oraz silne wiatry lub huragany. - Pokazuje to, że mamy świadomość zmian klimatycznych i zaczynamy je traktować poważnie - podkreśla Marcin Tarczyński. - W Polsce właściwie co roku słyszymy o zalaniach, podtopieniach i powodziach oraz o masowych szkodach wyrządzonych przez silne wiatry.

Sprawdź także: RATUJEMY ŚWIAT w Czwórce>>>

Z badania wynika także, że my, Polacy, ufamy ubezpieczeniom, ale niechętnie z nich korzystamy: nie wykupujemy polis na życie, nie ubezpieczamy mieszkań i domów, nie oszczędzamy długoterminowo. Pod tym względem wydajemy mniej niż średnia w Unii Europejskiej.   

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 15.15

kul


Czytaj także

Grzechy Polaków w przestrzeni publicznej. Czego nam nie wolno?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 18:45
Głośne rozmowy przez telefon, śmiecenie, nieprawidłowe parkowanie - to spory problem w miejscach ogólnodostępnych. Co nam wolno w przestrzeni publicznej, które zachowania irytują innych najbardziej, a jakie grzechy najczęściej popełniamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rytuały w życiu codziennym. Czy ich potrzebujemy?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 17:30
W Japonii mamy ceremonię picia herbaty. Znamy duńskie hygge i szwedzkie lagom, a na Wyspach Owczych jest hugni, które oznacza zwycięską walkę z samotnością, wspieranie się i dodawanie sobie otuchy. Sprawdzamy, czy rytuały wzmacniają nasze poczucie szczęścia i czy pomagają nam w życiu.  
rozwiń zwiń