Ołów - skąd się może wziąć w naszym organizmie?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 21:36
Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęliśmy wykorzystywać coraz więcej związków i metali ciężkich. Niestety część z nich, takich jak ołów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdzamy, jakie mogą być jego źródła.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ESB Professional

hałas dziewczyna shutter 1200 Srdjan Randjelovic.jpg
Smog akustyczny. Jaki wpływ ma na nas wszechobecny zgiełk?

Jak wynika z badań ludzkich szczątków, na przestrzeni wieków rozwój przemysłu spowodował, że w ciałach ludzi odkłada się więcej ołowiu. Co prawda coraz większą wagę przykładamy do zminimalizowania użycia metali ciężkich w naszym życiu, jednak w dalszym ciągu są w nim obecne.


Posłuchaj
04:34 Czwórka/Czat Czwórki - ołów 25.08.2021.mp3 Eksperci mówią o źródłach ołowiu (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Kiedyś jednym z powszechniejszych źródeł emisji ołowiu była benzyna, ale od wielu lat stosowana jest benzyna bezołowiowa. - Pamiętajmy jednak, że silniki samochodowe składają się z metali i ze stopów metali, które się ścierają - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Utarło się, że mówiąc o samochodach, myślimy o spalinach, ale samochody to również inne źródła zanieczyszczeń, tych pyłowych, takich jak ścierające się opony i klocki hamulcowe.

smog free 1200.jpg
Smog jak pyłki brzozy. Alergia, której nie da się "odczulić"

Czytaj także:

Ołów i inne metale ciężkie są potrzebne w produkcji urządzeń elektronicznych i baterii. Używamy go coraz więcej, zwłaszcza że baterie są coraz większe. - Ostatnie lata to jest, można powiedzieć, tsunami profesjonalnych dużych baterii, w tym baterii samochodowych - tłumaczy ekolog Dominik Dobrowolski. - Produkowane są duże przemysłowe lub motoryzacyjne baterie i akumulatory. Takie baterie zawierają m.in. ołów, cynk, rtęć, nikiel, zatem przyszłość świata to są doskonałe baterie, które będą musiały podlegać właściwemu recyklingowi.

Gorzej jeżeli nie trafią w odpowiednie miejsce i znajdą się w lesie. Wtedy niebezpieczne substancje mogą się przedostać choćby do wód gruntowych, a stamtąd już prosta droga do naszych organizmów.

Czytaj także:

Źródłem ołowiu w naszym organizmie może być również środowisko pracy. Narażeni na jego obecność są zwłaszcza górnicy i pracownicy zakładów chemicznych. Jednak prawdziwą i dość powszechną kopalnią metali ciężkich są papierosy. - Nie jest to odkrycie, bo papierosy mają dużo substancji smolistych, które z całą pewnością szkodzą i których nasz organizm nie toleruje - mówi dietetyczka Justyna Belinowska.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 25.08.2021

Godzina emisji: 15.43

aw


Czytaj także

Trwa walka o czyste powietrze. "Smog nadal na prowadzeniu"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 19:00
Od kilku miesięcy jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia. To kolejny dowód, że nie radzimy sobie ze smogiem, mimo szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, prowadzonych od lat wśród starszych i młodszych obywateli. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaucja za plastikowe butelki i puszki. Co to może zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 19:30
W Polsce ma ruszyć system depozytowy na butelki i puszki po napojach. Opakowania z tworzyw sztucznych są lekkie, wygodne i zwykle niestety jednorazowe. W najlepszym wypadku lądują w żółtym pojemniku na surowce wtórne, podobnie jak puszki po napojach. 
rozwiń zwiń