Wszyscy jesteśmy pierwszakami - powrót na uczelnie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 21:30
Po półtorarocznej przerwie studenci wracają do nauki stacjonarnej, a powrót na uczelnie nie dla wszystkich jest łatwy. Z powodu nauki zdalnej młodzi ludzie często znają się tylko z sieci. Sprawdzamy, jak odnajdują się na kolejnym roku studiów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Syda Productions

Studenci drugiego i trzeciego roku dopiero teraz, tak naprawdę, mogą poznać swoich kolegów. Przez trzy semestry studiowali zdalnie, a teraz mają okazję spotkać się w realu.


Posłuchaj
03:23 Czwórka/Czat Czwórki - nauka zdalna 27.10.2021.mp3 Sprawdzamy, jak wygląda powrót na uczelnie po okresie nauki zdalnej (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Po rozpoczęciu nauki w murach uczelni u części studentów dało się zauważyć entuzjazm. - Widziałam duże zaangażowanie i frekwencję na wykładach. Studenci wrócili chętnie, aczkolwiek są również gotowi do korzystania z rozwiązań, do których zdążyli się przyzwyczaić przy zdalnym nauczaniu - mówi Lidia Zabłocka-Żytka, psycholog i nauczyciel akademicki. - Część z nich na pewno chciałaby pracy hybrydowej. To działa chyba według ogólnej zasady, że jak możemy, to chętnie korzystamy z różnych rzeczy. 


shutterstock_213330322 studenci student edukacja dyskusja 1200.jpg
Studenckie koło naukowe - szansa na karierę?

Sprawdź także:

Jak przyznają studenci, plusem nauczania zdalnego był zaoszczędzony czas dojazdu na uczelnie oraz możliwość nauki w różnych miejscach. - Wykładów mogłam słuchać również w podróży. Jednak to był trudny czas, bo na początku było bardzo duże zamieszanie - zauważa jedna z ankietowanych studentek. - Uczelnia nie wiedziała do końca, jak reagować na sytuację. Później było lepiej, chociaż podczas ostatniego semestru nauki zdalnej został narzucony duży rygor. Na niektórych zajęciach wykładowcy wymagali, żeby mieć włączone kamerki. Niestety nie zawsze platformy dawały sobie z tym radę i zdarzało się tak, że program z wykładu "wyrzucał" wykładowców lub studentów.

Sprawdź także:

Mimo powrotu do nauki stacjonarnej są obawy, że może się to się zmienić, a studenci również i w tym roku będą uczyć się zdalnie. - Boimy się ponownego zamknięcia. Bardzo bym chciała dokończyć studia w trybie stacjonarnym. Chciałabym być pod opieką promotora na miejscu i mieć wszystkie zajęcia na żywo - opowiada jedna studentka. - Taka forma zajęć jest lepsza niż zdalna. Bo biorąc udział w nauce z domu, często się rozpraszam i nie potrafię się skupić. Również ważne jest dla mnie, że w końcu jesteśmy razem z innymi. Pandemia zabrała nam spotkania, których mi brakowało.

Jak mówi psycholog, dla wielu studentów spotkanie w tym roku akademickim było pierwszym zetknięciem z kolegami. - Musimy pamiętać, że studenci, którzy są teraz na drugim roku, przez cały rok pracowali zdalnie - tłumaczy. - Oni się nie znają, nie zdążyli się zaprzyjaźnić, współpracować i poznać. To jest dla nich nowa sytuacja, której się uczą.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Jakub Paź 

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 15.37

aw

Czytaj także

System antyplagiatowy - co zmieni w polskim szkolnictwie?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 19:20
Eksperci Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego, pracują nad nowym systemem antyplagiatowym. System ma być bardziej skuteczny i działać prewencyjnie. 
rozwiń zwiń