System antyplagiatowy - co zmieni w polskim szkolnictwie?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 19:20
Eksperci Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego, pracują nad nowym systemem antyplagiatowym. System ma być bardziej skuteczny i działać prewencyjnie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AN NGUYEN/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:29 CZWÓRKA Czat Czwórki - samorzad 12.04.2021.mp3 Dlaczego studenci wolą pracę odpisać niż ją napisać? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
szkolnictwo absolewncie studia uczelnia studenci 1200 shutt.jpg
"Our Future Forum". Szansa dla uczniów, którzy marzą o studiach za granicą

Obecnie do działającego od 2019 roku JSA (Jednolitego Systemu Antyplagiatowego) trafiają wszystkie prace magisterskie. - Promotor wrzuca pracę do naszego systemu, praca jest porównywana z zasobami internetowymi, z zasobami Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych. Od połowy marca tego roku porównujemy się też ze światowymi zasobami internetu - wyjaśnia Maciej Kowalski, zastępca kierownika Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej. - A to czy dana praca jest uznana za plagiat, czy nie, to leży już w gestii promotora.  

Posłuchaj
03:25 CZWÓRKA Czat Czwórki - maciej kowalski 12.04.2021.mp3 Jak działa Jednolity System Antyplagiatowy? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
młodzież 1200.jpg
Kultura studencka. Czy jest potrzebna?

Obecny system funkcjonuje w oparciu o trzy progi. - Próg zielony informuje, że wykryto mało podobieństw, próg żółty oznacza, że część pracy już się gdzieś pojawiła, że została zapożyczona. Próg czerwony to wyraźny sygnał, że ponad 50 proc. pracy to plagiat. Wszystkie te dane przekazujemy promotorowi, a on podejmuje decyzję, co zrobić - mówi gość Czwórki.  

Posłuchaj
15:17 CZWÓRKA Czat Czwórki - plagiaty 12.04.2021.mp3 Kradzież własności intelektualnej - gdzie szukać winnych? (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
młodzi ludzie 1200.jpg
Na czym zależy młodym Polakom?

W nowym systemie sprawdzane mają być już nie tylko magisterki czy licencjaty, lecz także prace semestralne studentów, a co najważniejsze - publikacje naukowe doktorantów i profesorów. - Mnie ten pomysł cieszy, choć uważam, że ten system jest jedynie narzędziem do weryfikowania podobieństw, a nie całkowitym rozwiązaniem problemu związanego z kradzieżą własności intelektualnej - przyznaje Jarosław Olszewski, Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów. A prof. Wojciech Machała z Wydziału Prawa i Administracji UW dodaje: - Mamy świadomość, że istnieje tutaj tzw. szara strefa czy "ciemna liczba" i że niezgłoszonych nieprawidłowości jest znacznie więcej. Ale najważniejszą rolę w tym procesie odgrywa promotor, którego zadaniem jest dokładne sprawdzenie, czy w swojej pracy do istniejących już teorii student się odwołuje, czy je po prostu plagiatuje - podumowuje rozmówca Piotra Firana.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Goście: Kamil Bonas (Przewodniczący Samorządu Studentów UW), Maciej Kowalski (zastępca kierownika Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej, Państwowy Instytut Badawczy), prof. Wojciech Machała (Wydziału Prawa i Administracji UW), Jarosław Olszewski (Przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 15.08

kul


Czytaj także

Studenckie koło naukowe - szansa na karierę?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 20:03
Koło Chemików, Filologów Polskich, a nawet koło Harry'ego Pottera - takie koła działają na uczelniach świata. Niestety Koła Picia Czekolady nie znajdziemy na polskich uczelniach, ale możemy do niego dołączyć na Wyspach Brytyjskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matury 2021 - Słowacja rezygnuje z egzaminu dojrzałości

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 16:50
Podobnie jak w zeszłym roku, minister szkolnictwa Słowacji zapowiedział, że w tym roku nie będzie tradycyjnych matur. Sprawdzamy, jakie rozwiązania zastosowali nasi sąsiedzi.
rozwiń zwiń