Czas ruszyć po stypendia - przede wszystkim do samorządów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 20:08
Uczniowie, studenci, artyści… młodzi, ambitni, zdolni, niezamożni – każdy może starać się o stypendium i to nie tylko na swojej uczelni czy w szkole. W Polsce działa 700 programów stypendialnych - przodują w nich samorządy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Antonio Guillem
uczelnia studenci korytarz Shutterstock 1200.jpg
Studia, a może gap year - co nam daje rok przerwy?

Pierwsze kroki, by zdobyć stypendium należy wykonać już teraz, bo niektóre programy prowadzą nabór tylko do końca sierpnia. 


Posłuchaj
06:56 czwórka czat czwórki 18.08.2021.mp3 Jak zdobyć stypendium i dla kogo ono jest? (Czwórka/Czat Czwórki)

- Niezależnie od tego czy jest się studentem, uczniem, rodzicem czy absolwentem, o stypendia mogą strać się wszyscy, bo są one bardzo różnorodne - mówi Adrianna Kaczmarek z Fundacji Dobra Sieć. - Jak wynika z naszych badań, w Polsce jest ponad 700 programów stypendialnych. Ta liczba jest zawrotna i ma ogromny potencjał. Z roku na rok coraz więcej podmiotów wypłaca stypendia. Przede wszystkim są to samorządy, gminy, powiaty, urzędy marszałkowskie i wojewódzkie. To są te pierwsze miejsca, do których możemy się udać, jeśli potrzebujemy wsparcia finansowego na dalszą naukę - dodaje. 

Sprawdź także:

Gość Czwórki podkreśla, że to właśnie inicjatyw samorządowych jest najwięcej. Są to głównie stypendia lokalne, kierowane do osób żyjących i uczących się na danym terenie, ale również tych, którzy wyjechali, a stypendia mają ich zachęcić do powrotu do rodzinnego miasta czy powiatu. 

- Zwracam też uwagę na stypendia ogólnopolskie i umożliwiające studentom czy kandydatom na studia, podjęcie nauki na wymarzonym kierunku, przeprowadzkę do większego miasta - mówi Adrianna Kaczmarek. - Te programy zmniejszają nierówności między kandydatami na studia. 

Posłuchaj także:

Kandydaci na stypendystów powinni zwrócić uwagę na kryteria danego programu, a te są bardzo różne. - Niektóre programy są mocno nastawione na sukcesy naukowe, artystyczne czy sportowe. Często bierze się pod uwagę średnią ocen. Niekiedy są również stypendia łączone - czyli stypendia naukowo-socjalne, gdzie bierze się pod uwagę także dochód w rodzinie. Najważniejsze jest to, żeby ze szczególną uwagą czytać regulamin i precyzyjnie wypełniać wnioski, aby nic nam nie umknęło. Sprawdzać też należy czy spełniamy wszystkie kryteria - dodaje. - Warunki formalne są bardzo ważne. 

shutterstock student studia paryż francja eiffel 1200.jpg
Studia za granicą. Przedstawiciele uczelni sami zdradzą Ci szczegóły

Podczas pandemii koronawirusa stypendia finansowe były wypłacane regularnie, a ewentualne wyjazdy na spotkania czy kursy zostały przesunięte na kolejne lata lub odbyły się online. 

Stypendia to jednak nie tylko finanse. Ekspertka zwraca uwagę na pozafinansowe gratyfikacje, które im towarzyszą.    - To często liczne zniżki na kursy, warsztaty, możliwość dofinansowań wyjazdów, artystycznych rezydencji czy dofinansowania do sprzętu plastycznego czy multimedialnego, niezbędnego np. w pracy artystycznej - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Adrianna Kaczmarek z Fundacji Dobra Sieć i mojestypendium.pl

Data emisji: 18.08.2021

Godzina emisji: 15.14

pj

Czytaj także

Wykłady, kolokwia, egzaminy. A co robią studenci po zajęciach?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 21:12
Kiedyś przy uczelniach działały kabarety, teatry, wieczorem rozkwitało życie w klubach studenckich. To w nich pierwsze kroki stawiali Urszula Dudziak, Agnieszka Osiecka czy Wojciech Młynarski. Jak dzisiaj wygląda życie studentów po zajęciach? - Im więcej się robi, tym na więcej rzeczy masz czas - mówi Jakub Kądzielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka zdalna - aspiracje i obawy współczesnych studentów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:53
Listę aspiracji i życiowych planów dzisiejszych studentów otwiera stała i dobrze płatna praca - wynika z badań naukowców z Radomia. - Jednak w życiu nie liczy się wyłącznie kariera. Chcę być także szczęśliwa i robić to, co lubię, nawet zarabiając mniej - mówiła jedna z słuchaczek w sondzie Czwórki. 
rozwiń zwiń