Codzienny patriotyzm - czym dziś jest?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 20:05
Polacy wywalczyli niepodległość 103 lata temu. Obecne w polszczyźnie od wieków słowo "patriotyzm" dzisiaj brzmi jednak nieco patetycznie. Najczęściej pojawia się przy okazji świąt narodowych i rocznic. Jaki ma ono wydźwięk na co dzień? Jakimi patriotami jesteśmy w dni powszednie? Jak przejawia się nasz patriotyzm każdego dnia i jakiego patriotyzmu potrzeba nam w zglobalizowanym świecie? 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Nataliabiruk/ Shutterstock

- Kilkadziesiąt lat temu patriotyzm uważano za walkę zbrojną czy bycie dumnym z bycia Polakiem. Dzisiaj, gdy żyjemy w wolnym kraju, chodzi o  sprawy codzienne, takie jak pomoc drugiemu człowiekowi, chodzenie na wybory i szacunek do naszego kraju - mówi uczestnik sondy Czwórki. - Patriotyzm w dzisiejszych czasach to jest kupowanie produktów wyprodukowanych w naszym kraju oraz inwestowanie w polską gospodarkę - dodaje inny.


Posłuchaj
16:26 Czwórka/Czat Czwórki - patriotyzm 11.11.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o współczesnym rozumieniu patriotyzmu (Czat Czwórki/Czwórka)

W kontekście patriotyzmu pojawia się również współpraca, integracja, społeczeństwo obywatelskie, tolerancja przestrzeganie wyznaczonych zasad, życzliwość dla innych. Coraz częściej odchodzimy od martyrologicznego definiowania patriotyzmu i skupiamy się na jakości naszego życia i współpracy.


EQRoy Shutterstock enigma 1200.jpg
16. Przystanek Niepodległość. Przygotuj się na tajną misję

Posłuchaj także:

Rozumienie tego pojęcia zmienia się i dla wielu osób coraz częściej, oprócz troski o swój kraj, jest to też dbanie o innych. - Współcześnie ważnym wymiarem patriotyzmu jest praktyka troski o innych obywateli i empatia - mówi prof. Katarzyna Zielińska, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Budowanie wspólnoty, to jest coś, co w tej chwili staje się nową wizją patriotyzmu. Jest ona bliższa młodym niż wersja insurekcyjna, o której mówi się w szkołach. Zastanawiam się, czy w dzisiejszych czasach słowo patriotyzm jest nam potrzebne. Czy nie powinniśmy mówić o obywatelskości - bo ona wiąże się z odpowiedzialnością.

Posłuchaj także:

Jak podkreśla gość audycji, mimo nie najlepszej konotacji z czasami PRL sformułowań "obywatel" i "obywatelskość", "jest przestrzeń na ich przedefiniowanie". - Może więc patriotyzm jako praktyka obywatelska, czyli działanie na rzecz innych i wsparcie dla innych. To mógłby być kierunek, który by nam ułatwił funkcjonowanie w naszym wspólnym domu, jakim jest nasza ojczyzna - wskazuje Katarzyna Zielińska.

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: prof. Katarzyna Zielińska (socjolog, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 11.11.2021

Godz. emisji: 15.13

pj/aw

Czytaj także

Rogal świętomarciński. Rozsmakuj się w historii Poznania

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 20:50
Poznaniacy nie mają żadnych wątpliwości, że przede wszystkim powinien trzymać fason - czyli być duży, chrupiący, słodki, polany lukrem, mieć dużo bakalii, białego maku i orzeszków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze w niepodległej Polsce. Jak zmieniał się system monetarny?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 17:30
W dniu Święta Niepodległości sprawdzamy, jakie były początki naszej waluty i jaką drogę przeszła ona od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, przez okres PRL, do 1989 roku. 
rozwiń zwiń