Jak poprawić jakość powietrza?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 18:02
Polskie miasta walczą ze smogiem. Przybywa w nich urządzeń monitorujących jakość powietrza, ale wyniki z ostatnich dni nie napawają optymizmem.
Śląskie - panorama miasta, które pokrywa smog
Śląskie - panorama miasta, które pokrywa smogFoto: Shutterstock/4K_HEAVEN

W ostatni czwartek 2021 roku Kraków był na szczycie zestawienia miast z najgorszą jakością powietrza. O tym, w jaki sposób możemy wpływać na jakość powietrza w Polsce i jak ją poprawić - o tym porozmawiamy z ekspertami w pierwszej części audycji, po godz. 15.05.

W programie powróci także temat Świąt. Już tylko choinki w naszych domach przypominają o świętach Bożego Narodzenia, tymczasem prawosławni są właśnie w trakcie ich przygotowywania. Sprawdzimy, czy da się u nas urządzić prawdziwą wigilijną ukraińską lub białoruską ucztę? Jakie tradycje młodzi ludzie przywieźli do Polski ze swoich domów? Czy obchodzą również "nasze" święta? Czy ich prawosławne święta bardzo różnią się od tych, które obchodzą Polacy np. na Podlasiu?

Dowiemy się także, co tak magicznego ma w sobie ŁódźTo jedyne polskie miasto, które znalazło się na liście "Best Of The World 2022" tworzonej przez National Geographic.

Po godz. 16.05 zaprosimy na spotkanie z fotografem przyrody. Pobudki przed świtem. Przedzieranie się przez knieje, oczerety i moczary. Godziny w bezruchu na mrozie w oczekiwaniu na ten jeden moment. Fotografia przyrodnicza rodem z National Geographic pewnie często tak wygląda, ale można zacząć od czegoś prostszego. W bezkrwawych łowach będziemy towarzyszyć Bartkowi Sołtysiakowi.

Zobacz także:

***

Na "Czat Czwórki" - w środę (05.01) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

kd

Czytaj także

Skąd wzięła się nazwa Betlejem?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 13:40
Betlejem położone jest w zachodniej części Judei w Autonomii Palestyńskiej. Z języka hebrajskiego słowo "betlejem" oznacza "dom chleba", po arabsku zaś - "dom mięsa". Prawdopodobnie właśnie z tradycji rolniczych związanych z tym miejscem wzięła się więc jego nazwa.
rozwiń zwiń