Ukraińskie święta. "To może być trudny czas"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 17:22
- Tak, jak Polacy celebrowali Wielkanoc wraz z Ukraińcami, tak można powiedzieć, że my zaprosimy Polaków do naszych tradycji - mówił Nikita Stefko z organizacji młodzieżowej Europejska Ukraina.
Wielkanoc dla wielu Ukraińców będzie trudna
Wielkanoc dla wielu Ukraińców będzie trudnaFoto: Shutterstock.com/Ruslan Ivantsov

Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej polską granicę przekroczyło ponad 2,5 miliona Ukraińców. Dla niektórych Polska to tylko przystanek w podróży na Zachód, ale wielu próbuje ułożyć sobie, nawet tymczasowo, życie: posyła dzieci do szkół i przedszkoli, szuka pracy na czas pobytu w Polsce, uczy się języka.

Święta wielkanocne - jak przekonywał Nikita Stefko z organizacji młodzieżowej Europejska Ukraina - dla naszych wschodnich sąsiadów przebywających w Polsce, będą trudne. 24 kwietnia spędzą na obczyźnie, często z utrudnionym kontaktem z bliskimi, w strachu o życie tych, którzy zostali na Ukrainie. - Zazwyczaj ludzie gromadzą się w cerkwiach, ale w tym roku to nie będzie możliwe. W Polsce postarają się zrobić to, co będą mogli. Tak jak Polacy spędzali swoje święta z Ukraińcami, tak teraz Ukraińcy zaproszą Polaków do świętowania w naszych tradycjach - podkreślał. - Można powiedzieć, że dla nas święta powtarzają się w tym roku dwa razy. 

Nikita Stefko pochodzi z Odessy. Jak opowiadał, ukraińska Wielkanoc obchodzona jest tydzień po polskiej. - Święta oczywiście różnią się lokalnymi tradycjami, w zależności od regionów kraju, jednak klasyczny i wspólny dla Ukraińców symbol świąt wielkanocnych to tzw. pascha, czyli pyszny wypiek. Do tego naturalnie mamy jajka, które są farbowane w przeróżne kolory - opowiadał gość Czwórki. Mówił także o tradycyjnych zabawach, organizowanych dla dzieci

Posłuchaj
05:12 _PR4_AAC 2022_04_21-15-18-25.mp3 Nikita Stefko opowiada o ukraińskich świętach wielkanocnych (Czat Czwórki)

Jak tłumaczył, organizacja Europejska Ukraina kieruje swoją pomoc głównie do młodych ludzi. - Staramy się ułatwić im przyszłą edukację, zwłaszcza jeśli sytuacja dłużej się nie poprawi. Sam byłem na granicy, zabierałem stamtąd ludzi, którzy dziś mieszkają w akademiku. Organizujemy dla nich przeróżne spotkania i warsztaty. Zaangażowaliśmy się także w prowadzenie kursów dla studentów w językach polskim i ukraińskim - podkreślał. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Nikita Stefko (przewodniczący Organizacji Młodzieżowej Europejska Ukraina)

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 15.20

kd

Czytaj także

Trwają ataki na ukraińskie miasta. "Chcą wszystko przeobrazić w Buczę i Mariupol"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 12:11
Jak poinformowała policja obwodu charkowskiego na Facebooku, "cztery osoby zginęły, a 30 odniosło obrażenia w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.
rozwiń zwiń