"Historia last minute" - pomagamy w nauce do matury

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 08:09
W programie przeniesiemy się do roku 1956. Jak co tydzień będziemy wam pomagać w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości z historii.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dusan Petkovic

Program rozpoczniemy od rozmowy z ekspertami. Tematem będzie wojna rosyjsko-ukraińska i jej wpływ na życie Polaków. Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na naszą gotowość na konflikt zbrojny? Czy fora preppersowskie, sklepy z survivalowymi gadżetami, kursy posługiwania się bronią, strzelnice przeżywają oblężenie? Jakie pytania pojawiają się najczęściej w wyszukiwarkach internetowych? To sprawdzimy w pierwszej części "Czatu Czwórki".

W cyklu "Historia last minute - powtórka przed maturą" jak co tydzień będziemy wam pomagać w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu. Tym razem zajrzymy na karty historii naszego kraju i powiemy, co zapowiadał Polakom rok 1956 i czy "polityczna odwilż" oznaczała koniec stalinizmu i początek wolności.

W programie powiemy także o uzależnieniu od technologii wśród młodych ludzi. Okazuje się, że aż 81 proc. młodych osób w Polsce deklaruje, że w ciągu ostatniego tygodnia zainstalowało nową aplikację na smartfonie - wynika z badania Świat Młodych 6, realizowanego cyklicznie przez agencję badawczą IQS. Z jakich korzystają najczęściej?

Po godz. 16.05, w cyklu "Spotkanie z ciekawym człowiekiem" opowiemy o niezwykłej pasji Marceli Paniak, która fascynuje się przeszłością na fotografiach, zwłaszcza rodzinnych Dokumentuje przeszłość swojej rodziny, odtwarza wydarzenia, stosując techniki z dawnych lat. W pandemii stworzyła także projekt-wystawę ze zdjęć przesłanych przez różne obce osoby, które dzieliły się swoimi historiami. ​

 ***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy we wtorek (26.04) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

kd 

Czytaj także

Urodziny Wikipedii. Czy dalibyśmy sobie bez niej radę?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 17:45
26 września minie 19 lat od powstania polskiej odsłony Wikipedii. Jak zostać wikipedystą i czy każdy może tworzyć hasła w Wikipedii?
rozwiń zwiń