Wakacje w zgodzie z naturą. Jak to zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 13:54
Podpowiemy, dokąd wybrać się na wakacje, by było ekologicznie, a jednocześnie fajnie i bezpiecznie. Sprawdzimy też, czy serwisy społecznościowe to rzetelne źródło informacji. 
Wakacyjna radośćzdj. ilustracyjne
Wakacyjna radość/zdj. ilustracyjneFoto: View Apart/Shutterstock.com

Program rozpoczniemy jednak od zajrzenia do sieci. Czy serwisy społecznościowe to dobre miejsce do szukania informacji o świecie? Wielu internautów urodzonych między 1995 a 2010 rokiem, czyli generacja Z, jako źródło informacji preferuje właśnie przeróżne strony, umniejszając znaczenie Wyszukiwarki Google. Dlaczego tak się dzieje i jakie to może mieć konsekwencje - o tym porozmawiamy z ekspertami. 

W wakacyjnym cyklu "Eko jazda" podpowiemy, dokąd wybrać się na wakacje, by robić to w zgodzie z naturą. Jaki środek transportu i miejsce w plenerze wybrać, żeby jak najmniej szkodzić przyrodzie? - Jeżeli już decydujemy się na podróż autem to najlepiej zadbać o komplet pasażerów, bo to ma wpływ na nasz osobisty ślad węglowy, wtedy ilość zużytej benzyny rozkłada się na wszystkich podróżujących - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Janusz Mizerny. Istotną rzeczą, jest dobrze zaplanować trasę, tak, żeby za jednym razem pozałatwiać jak najwięcej rzeczy. Na miejscu wypoczynku najlepiej korzystać z lokalnych środków transportu, albo przemieszczać się rowerem, który można wypożyczyć na miejscu. W wędrówkach pieszych, zwłaszcza w górach, lub rezerwatach przyrody należy trzymać się szlaku i z niego nie zbaczać - radzili Czwókowi eksperci.

W jakich miejscach dozwolone jest nocleg na dziko i co zrobić, gdy chcemy pozmywać naczynia, umyć się i załatwić potrzeby fizjologiczne? To sprawdzimy po godz. 15.35.

W drugiej części audycji, po godz. 16.05 zaprosimy na spotkanie z Tamar Gelashvili - Dąbrowską. Gruzinka, od kilkunastu lat mieszkająca w Polsce, opowie o swojej ojczyźnie. Gruzja przyciąga wszystkich, zarówno miłośników gór jak i morza. Z jednej strony mamy Kaukaz z ośnieżonymi wierzchołkami gór, a z drugiej kamieniste plaże nad Morzem Czarnym. Przyciąga też kuchnią. Chaczapuri dzisiaj można już w końcu kupić niemal na każdym rogu, w piekarni prowadzonej przez prawdziwych Gruzinów. A czym przyciąga ich Polska?

W programie powiemy także, na które letnie festiwale muzyczne warto się wybrać, zaprosimy także tradycyjnie na Popołudniowy Przegląd Sportowy.

Czytaj także:

***

Czytaj także

"Może być przyjemnie i bezpiecznie". Jak podróżować w pojedynkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 09:14
- Podróżowanie w pojedynkę nie musi oznaczać: samotnie. Warto jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa - podkreślały podróżniczki Renata Sabela i Kamila Zawłocka.
rozwiń zwiń