Program Erasmus - jak działa w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 19:15
15 czerwca 1987 roku Komisja Europejska uruchomiła program Erasmus. Od tamtego czasu rozwinął się, poszerzył grono beneficjentów i rozrósł budżetowo. Polscy studenci do programu dołączyli pod koniec lat 90. Erasmus spotkał się z ich dużym zainteresowaniem, otworzył okno na świat. Jak jednak program działa w czasie pandemii?
Co daje studentom program Erasmus?
Co daje studentom program Erasmus?Foto: Shutterstock/GaudiLab

Posłuchaj

11:27 CZWORKA/Czat Czwórki - Erasmus 2.12. 2021.mp3 W audycji rozmawiamy o programie Erasmus (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Erasmus działa na takich samych zasadach jak przed pandemią. Pandemia nie zatrzymała programu - mówi w Czwórce Beata Skibińska, dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. - Realizowane są wyjazdy studentów, pracowników akademickich oraz projekty dydaktyczne, które są bardzo ważną częścią oferty programu Erasmus. Skala zjawiska jest nieco mniejsza, jednak nie tak zatrważająco niska, jakbyśmy się tego spodziewali.

Jak podkreśla gość audycji, odradza się realizowania wyjazdów do krajów, w których jest niebezpieczeństwo wprowadzenia lockdownu. Jednak ze względu na sytuację zamknięcie uczelni i przejście na naukę zdalną może się odbyć nagle. - W momencie, kiedy student ma już zatwierdzoną dokumentację i decyduje się na wyjazd, może uczestniczyć w zajęciach online w kraju docelowym - tłumaczy gość Czwórki. - Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ale gdy już mamy taką sytuację, musimy sobie z nią poradzić.

Cele Erasmusa są niezmienne od samego początku. A jest nią współpraca uczelni objętej programem z uczelniami za granicą. - To powoduje, że jest ona umiędzynarodowiona. To znaczy, że kształci studentów w taki sposób, żeby byli przygotowani do życia jako obywatele świata i żeby byli przygotowani do zdobywania i utrzymania zatrudnienia w innych krajach - wyjaśnia dyrektor programu Erasmus+.

Zobacz także:

Wyjazd w ramach Erasmusa opiera się na podpisaniu porozumienia pomiędzy trzema stronami: macierzystą uczelnią studenta, uczelnią wybraną w ramach programu i studentem. Jednak programy nauczania mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi uczelniami i krajami. - Rolą nauczycieli akademickich jest takie dobieranie przedmiotów, żeby nie było problemów z ich uznaniem i zaliczeniem w czasie, kiedy student jest na wymianie lub praktykach za granicą - zaznacza gość Czwórki. - Nazwy przedmiotów i zakres nie muszą być takie same, ale chodzi o pewne kompetencje i o to, że student nabywa określoną wiedzę bez zgodności administracyjnych - dodaje.

W programie Erasmus, obok edukacji, ważna jest także nauka życia w innym kraju, nabrania elastyczności w dostosowaniu do panujących tam warunków, kultury i obyczajowości, a także budowanie relacji z innymi studentami. - Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2017 roku, ponad 90 proc. studentów korzystających z Erasmusa jest zadowolonych z efektów programu i wzrostu kompetencji - dodaje dyrektor Beata Skibińska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Beata Skibińska (dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności)

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 15.12

aw

Czytaj także

Erasmus w Galicji. Warto się tam wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 17:52
Erasmus przełamał barierę językową, otworzył mnie na ludzi, a także sprawił, że pokochałem podróżowanie - mówił Bartłomiej Dąbal, który był na Erasmusie w Galicji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą? Przedstawiciele uczelni sami zdradzą Ci szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 11:24
Wielu uczniów myśli o studiach na zagranicznych uczelniach. Na Targach Uczelni Zagranicznych mogą zapytać, jak się tam dostać i jak wygląda studenckie życie.
rozwiń zwiń